gedanste verhalen het ballet Petroesjka Nijinsky in een slavische dans Het is genoemd naar de hoofdper soon van het verhaal, Petroesjka. Hij is de Russische Jan Klaassen, want het verhaal speelt in Rusland. Nu moeten jullie weten dat er ver schillende personen voor nodig zijn om een ballet te maken. De man die de muziek schrijft, heet de componist. De man die het verhaal schrijft, heet de librettist, het verhaal heet dan een libretto. De man die de cosüuums en décors tekent, is de décorontwerper en tenslotte wordt de man die het ballet stelt, die de verschillende dansen maakt, de choreograaf ge noemd. Als deze mensen heel knap in hun eigen vak zijn en prettig met el kaar kunnen samenwerken, dan ligt het voor de hand dat er een kunstwerk kan ontstaan. Dit nu was het geval bij het bal let Petroesjka. Een vijftig jaar geleden, leefde er in Rusland ene heel kunstzinnig man, die Diaghilev heette en hij was de leider van de „Ballets-Rus- ses", van de Russische balletten. Hij bezat de grote gave om men sen om zich heen te verzamelen, die allemaal stuk voor stuk op hun eigen terrein uitblonken. Zo telde hij dan onder zijn mede werkers de volgende beroemdhe den: Igor Strawinsky, de grote componist - Alexander Benois, een groot kunstenaar, die niet alleen mooie verhalen kon schrijven, maar ook prachtig tekenen en schilderen kon en Michael Fokine, een be roemd danser en choreograaf. Tussen deze drie kunstenaars groei de nu een nauwe samenwerking, die leidde tot het ontstaan van het ballet Petroesjka. Het idee hiervoor was geboren bij Diaghilev, die zo verrukt was over de muziek die Strawinsky compo neerde, dat hij aan Benois vroeg Ja, het staat er heus, gedanste ver halen. Je kunt een verhaal vertellen, dan is het een vertelling; je kunt het spelen, dan is het een toneelstuk; je kunt het zingen, dan is het een opera en je kunt het dansen, dan is het een ballet. En over ballet ten, dus over verhalen die gedanst worden, daar ga ik nu over schrij ven. Er bestaan heel beroemde balletten die al heel lang geleden gemaakt zijn, maar die zo mooi zijn dat ze nog steeds opgevoerd worden. Ik zal er een paar van noemen: Zwanenmeer, Giselle, Coppelia, De Notenkraker, Petroesjka. En over al deze verhalen ga ik jul lie in 't vervolg vertellen. Als eerste heb ik gekozen het bal let Petroesjka. Petroesjka, de ballerina en de moor; oude costuumontwerpen van Benois

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 23