„Zegt U maar tegen Willem. f 99 Soms ligt het er zo duimen dik 'bovenop. De afde ling reparatie herstelt schepen. Bij de nieuwbouw wor den schepen gebouwd. De tuinman knapt het perk op en de portier laat je binnen. En de afdeling Maat schappelijke Zorg? Wat zeggen ze er over? De een vertelde me: „Daar trachten ze de menselijke verhou dingen in het bedrijf positief te beïnvloeden". - Het kan ook anders. Twee jongens van Jan de Wit lopen over de Schiedamse werf en er komt een juffrouw aanstappen. De een vraagt: „Joh, wie is dat?". Ant woord van de tweede: „Die met dat mandje aan de arm? Weet je dat niet? Dat is de sociale werkster". En de eerste weer: „Ik wou dat ik dat mandje was". - Kijk, dat is alletwee de afdeling Maatschappelijke Zorg. Andere manier De „leek bij W.F." kan ook op twee manieren over die afdeling vertellen. Hij kan zeggen, dat Maat schappelijke Zorg een onderafdeling is van Perso neelszaken. Hij kan zeggen dat het hoofd van die afdeling de heer G. J. Klüte is, „pas" acht en dertig jaar bij Wilton-Fijenoord. Hij kan de naam noemen van de maatschappelijk werkster: mejuffrouw J. J. M. Erasmus. Van de ziekenbezoekster: mevrouw F. W. M. Koome. Van de twee mensen die de hele admi nistratie doen en dat zijn mevrouw A. Valk-Faber en mejuffrouw Henny Biezen. Ja, de verteller over die afdeling kan het heel offi cieel houden. Hij kan nog vermelden dat, wat vroe ger bij de personeelsadministratie gebeurde, nu via Maatschappelijke Zorg verlegd wordt naar de directe chef van de man, over wie het gaat. Maar als u het goed vindt, dan geef ik de voorkeur aan een andere manier van vertellen. Men deed iets De menselijke verhoudingen - jawel. Er komt een man bij Maatschappelijke Zorg met allerlei klachten. Hij had al dokters bezocht, hij was bekeken en be luisterd. „Psychisch", zeiden de artsen. Daar sta je dan, maar de pijn gaat er niet mee weg en je doet je werk half. En dan komt er dat toevallige gesprek met die afdeling Maatschappelijke Zorg. En dan ineens gaat er - ver achter alle schermen - een afdeling draaien, zonder dat iemand in dat hele W.F.- dorp er iets van merkt. Dan gaat er iemand op bezoek bij de man thuis. Dan wil men alles over hem we ten en wat blijkt? Dan komt er uit de bus, dat de-man-met-de-klachten thuis een stel leuke kinderen heeft, dat er één spas tisch is, dat hij uiteraard juist dat kind zoveel moge lijk goeds en prettigs in het leven wil bezorgen en dat er mogelijkheden zijn om het kind „uit te zen den", naar een inrichting waar het getraind wordt om zich later zo goed mogelijk in deze harde maat schappij te kunnen aanpassen, waar het volop buiten lucht plus liefdevolle verzorging krijgt. Ja, maar er blijkt nog iets. Zo'n uitzending kost een handvol hele harde guldens per dag en dat ging gewoon niet. Dit verhaal is heel lang uit te spinnen. Men kan ook kort zeggen: Maatschappelijke Zorg deed er iets aan, het kind ging naar die inrichting en kijk, kijk, na een week waren de klachten bij de vader weg, werkte de man weer volop met plezier en er was geen vuiltje meer aan de lucht. Menselijke verhoudingen Voor de kachel Eén ding is me helemaal duidelijk geworden. Men kan geen woord over die afdeling Maatschappelijke Zorg zeggen zonder de achtergronden te kennen. De achtergronden van geval voor geval. Een andere man. Al jaren en jaren is hij getrouwd met een invalide vrouw. Al jaren en jaren doet hij zijn vrouw in bad. En hoe. Mag ik dat nu eens gewoon hier vertellen in de hoop, dat velen iets meer gaan begrijpen van moeilijkheden die hun medemens dag in dag uit te verwerken heeft? Goed dan Een grote badkuip had hij en die werd eerst in de kamer tot voor de kachel ge sleept. Emmer na emmer water er in, een hele serie fluitketels met warm water om de zaak op temperatuur te krijgen en dan tilde hij zijn invalide vrouw ~mjr heel voorzichtig in die badkuip. B vl lf; En daarna? Na dat wassen em mer voor emmer uit dat bad scheppen, weggooien en ten slotte het bad zelf weer weg slepen. Het kan. Natuurlijk kan het, de man heeft het bewezen, vele, vele jaren achter elkaar. Hij heeft nooit een kik gegeven, maar vrienden vertelden het. Of Maatschappelijke Zorg niets kon doen? Weer dat bezoek eerst, weer dat helemaal informeren naar de omstandigheden, naar de achtergronden. Ook naar de mogelijkheden, naar de kosten, naar de vrien den die zelf goed knutselden, naar de Doe-het-zelvers in de omgeving. Resultaat? Er is nu een kleine douchecel en daarin kan de man nu zijn invalide vrouw op een krukje zetten. En de vreugde in dat huis is ongekend. Nu wacht even. Er zijn er meer die een douchecel wensen. Misschien is of was er wel iemand die zegt of zei: „Dat wil ik ook wel". - Maar dan mag ik toch wel even een beroep doen op het gezonde verstand. Want er kan gewoon niemand zijn die de man in

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 4