I Bespreken en vergaderen vergt nogal wat tijd van de mensen van Maatschappelijke Zorg. Ook vergaderen met het Willy Wiltonfonds en als u rechts begint ziet u om deze tafel verenigd mej. J. M. Erasmus, de heer G. J. Klüte, de heer F. de Waart, mevr. A. Valk-Faber, de heer H. de Lange en dokter f. van Rij sin ge. kwestie zijn douchecel misgunt en wie zijn vrouw ge woon door de kamer ziet lopen zou zich toch liever de ogen uit het hoofd schamen, wanneer hij aan „die ander" denkt, dan ook te vragen om zo'n waterspuit. Zelf doen Het kan weer heel anders, want als er iets anders is dan is het elke mens. Een baas deelt mee: een van mijn mensen heeft een be-ademingsapparaat nodig, kan er geholpen worden? Maatschappelijke Zorg is er om te helpen en er wordt nooit „neen" gezegd voor men iets onderzocht heeft. Het bezoek en de man blijkt zelf thuis te zijn. „Enorm vriendelijk", zegt hij met een lachje, „maar kijkt u eens in die hoek. Daar staat een televisietoestel, dat heeft me duizend gulden gekost, zelf betaald. Dat be-ademingsapparaat komt er ook, maar ik wil het me zelf aanschaffen, ik wil er zelf voor werken. Neem me niet kwalijk, maar zo ben ik". Een man om respect voor te hebben. Een man die niet denkt: Wacht even jongens, dat kan ik er mis schien uitslepen. „Als het nodig was had ik bij u aangeklopt, want daar voel ik me helemaal niet te goed voor, maar ik krijg het zelf wel voor elkaar". Zei hij. Denk nu niet dat men alleen persoonlijk bij Maat schappelijke Zorg door de deur stapt. Er komen ook telefoontjes. Soms vreemde, van iemand die denkt: Dat lossen ze daar maar op. Zoals van die mevrouw die belde en zei: „Met Maat schappelijke Zorg? Wel dame, wilt u tegen Willem zeggen dat zijn prakje tussen de dekens warm staat en dat ik met een ander naar de bioscoop ben". Uitspraak Jawel, ook dat gebeurt. Waarom het mooier voor te stellen dan het is? Waarom alleen vertellen over de nette kamertjes waar meneer Klüte en mejuffrouw Erasmus zitten, over de keurige typemachine van me vrouw Valk? Waarom niet over die W.F.-er, die al acht jaar thuis op zondag de gezinswas deed, omdat zijn vrouw het niet kon, want ze was al vier keer geopereerd. Waar om niet zeggen dat door het werk van Maatschappe lijke Zorg in dat huis een wasmachine kwam, die er een ongekende blijdschap bracht. Bij Maatschappelijke Zorg kan men terecht met z'n problemen. En gelachen wordt er ook. Dat is gezond. Dat deed tenslotte de man zelf ook een beetje. De man, bedoel ik, die er binnenkwam en tegen de maat schappelijk werkster zei: „Mijn baas stuurde mij naar een hoge autoriteit, maar ik geloof dat ik een ander moet hebben; u lijkt me niet hoog genoeg". Men neemt er de tijd voor de problemen van de W.F.-ers, daar bij Maatschappelijke Zorg. En dat „de tijd nemen" is soms al de helft van de oplossing. Wie thuis zoveel problemen heeft dat hij er met een pols stok niet meer overheen kan springen, is niet gelukkig en werkt niet prettig. Wie over die problemen eens uitvoerig heeft kunnen praten, vindt soms ineens die polsstok. „En nog iets", zei meneer Klüte. „Ik geloof dat je een hele andere samenleving krijgt als iedereen zich verantwoordelijk gaat voelen voor de mensen, boven wie hij gesteld is". Een uitspraak om drie keer na te lezen. Maar er zit o zo veel waars in. P. W. RUSSEL 5

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 5