Waarom productiviteitsverhoging en in 1865 mede-vennoot werd. Vandaar de naam. Na de oprichting van haar eerste scheepswer ven in Refshaleoen, konden in 1874 de eerste twee nieuwbouwschepen gelijktijdig tewater worden gelaten. Bij de eeuwwisseling hadden Burmeister Wain pl.m. 1600 man in dienst. Hierna brak het tijdperk van de dieselmotoren aan. Onderhandelingen met Diesel hadden tot resultaat dat zij de octrooirechten voor diesel motoren voor Denemarken wisten te verkrijgen. Zo werd dieselmotor no. 1 in 1904 afgeleverd, en na 40 jaar onafgebroken trouwe dienst in 1943 weer naar haar uitgangspunt terugge bracht. Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van B W, en van de dieselmotor in het bijzonder, was de inbedrijfstelling in 1937 van de grootste dieselmotor van de wereld. Ze was door B W gebouwd, had een capaciteit van 22500 PK en deed dienst in het H. C. 0rsted electriciteitsbe- drijf bij de Zuidhaven in Kopenhagen. Wel een groot verschil met de 25 PK diesel die in 1904 door hen gebouwd was. Talrijke electriciteitsbedrijven zijn momenteel voorzien van B W motoren. Sedert kort heeft B W zich ook op de fabri cage van ketelinstallaties toegelegd, welke o.a. aan die krachtcentrales geleverd worden, die om een of andere reden liever stoomkracht ge bruiken, zoals b.v. de Skaerbaek Works bij Kol- ding Fjord. Ook de Deense Spoorwegen hebben aan B W opdrachten verstrekt: zo werd de eerste ge heel Deense locomotief in 1871 door hen ver vaardigd. In september 1951 werd de eerste door B W opgeladen tweetaktmachine gedemonstreerd, waarna van de East Asiatic Company en door A. P. Moller belangrijke opdrachten werden ontvangen voor de levering van deze nieuwe machines. Met de vervaardiging van de opgeladen scheeps- dieselmotoren heeft B W zich een vooraan staande plaats op de wereldmarkt veroverd. In de achter ons liggende jaren, en nu misschien meer dan ooit, hoort men steeds weer spreken over de noodzaak van productiviteitsverhoging. Lang niet iedereen is echter overtuigd van die noodzaak. Vaak ook wordt productiviteitsver hoging verward met productieverhoging, het geen een geheel ander begrip is. Productieverhoging is vaak eenvoudiger te be reiken dan productiviteitsverhoging. Door uit breiding van het productieapparaat en het aan trekken van nieuwe arbeidskrachten kan b.v. productieverhoging worden bereikt. Voor productiviteitsverhoging is echter veel meer nodig. Om dit te bereiken zullen we op de eerste plaats allemaal, van hoog tot laag in het bedrijf, van de noodzaak overtuigd moeten zijn. Vaak staat men uit historisch wantrouwen negatief tegenover dit begrip. Nog te vaak is men de mening toegedaan, dat productiviteits verhoging over de ruggen van de arbeiders moet worden gerealiseerd. Dit misverstand be staat heus niet alleen bij de werknemers. Nog al te veel hoort men werkgevers verwijten richten tot hun werknemers over hun arbeidsprestaties; verwijten die niet altijd ongegrond zijn, maar die tevens een falen van de leiding aantonen. Hoe kunnen we dan wel komen tot productivi teitsverhoging In de eerste plaats door verbetering van de be drijfsorganisatie, waardoor storingen in de pro ductie en wachttijden tot een minimum worden beperkt. Hier ligt o.i. een taak voor die functio narissen in ons bedrijf die hiermede belast zijn. In de tweede plaats door verbetering van de productiemethoden. Dit vraagt, naast de mede werking van ons allen, vaak ook grote bedra gen aan investeringen. Het is n.l. vaak noodza kelijk verouderde machines door meer moderne te vervangen. Nu nog iets over de noodzaak van productivi teitsverhoging. Ondanks het feit, dat er in de na-oorlogse jaren reeds veel is verbeterd aan de positie van de werknemers, leven er nog vele wensen. We denken hierbij primair aan de be loning, maar ook op het secundaire vlak heb ben we nog verwachtingen. We denken hierbij 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 9