Rijden of rossen DE VEILIGHEIDSSCHOEN Sedert 1958 is de bepaling van kracht, dat alle in de handel te brengen bromfietsen moeten behoren tot een door de minister van Verkeer en Waterstaat goedgekeurde soort. Tot dit doel -werden door het ministerie in overleg met het bedrijfsleven keurings voorschriften opgesteld, welke resulteerden in een Rijksgoed'keuringsnummer voor elk goedgekeurd type brommer. Bij de strenge inspectie van de nieuwe bromfiets modellen wordt niet alleen gelet op de snelheids beperking tot 40 km/uur, maar ook op andere wet telijke eisen, waaraan de bromfiets moet voldoen (bijv. de toegestane geluidssterkte). Bij de beoor deling bekijken de technici de combinatie van de ingebouwde motor met de daarbij behorende over brengingsverhoudingen en het uitlaatsysteem. Want alleen deze van fabriekswege toegepaste combinatie waarborgt de wettelijke status van de bromfiets. Zodoende is de hedendaagse bromfiets een nauw keurig afgestemd vervoermiddel. Elke wijziging aan een van de essentiële delen brengt mede, dat de motortweewieler niet langer valt onder de door de overheid goedgekeurde soort, met alle gevol gen van dien voor de berijder. Om een concreet voorbeeld te noemen, vervangt men de originele carburateur of uitlaat door eenzelfde onderdeel van een andere soort of merk, dan berijdt men in feite niet langer een bromfiets maar een ongedefi nieerd vervoermiddel. Hetzelfde is eveneens van toepassing op bijv. zuigers en cilinders. Het is ook goed te weten dat elke geconstateerde verandering aan een uitlaatsysteem voor de politie aanleiding kan zijn de bromfiets in beslag te ne men; zelfs in het geval de geluids- en snelheids voorschriften nog niet zijn overtreden. Degene, die dus bewust of onbewust wijzigingen brengt in de constructie van zijn brommer brengt naast de verkeersveiligheid de „status" van de brom fiets en de positie van de bromfietsrijder in gevaar. En daarmede het plezierig en rijbewijs-vrij rijden van 1,5 miljoen Nederlanders. Mannen berijden 84 procent van de brommers en 8 procent daarvan is 16 tot 24 jaar. Wij zijn er drie van. Ze noemen ons bromnozems. Ouderen vinden ons een gevaar op de weg, maar wordt de verkeersveiligheid bedreigd als wij soepel weten te manoeuvreren in het drukke stadsverkeer? Behendiger dan heel wat volwassenen Opvoedkundige kreten lappen wij aan onze ge poetste laars. Waar wij ons wel aan willen houden is de maximum snelheid van 30 km in de bebouwde kom. En nogal glad dat wij onze glanzende brom- paardjes inhouden voor een droom van een meisje dat een zebra oversteekt. Maar ook voor de be jaarden, de kleuters en andere weggebruikers! Over volwassenen gesproken: misschien kunnen zij van ons wat meer behendigheid leren in hét ver keer. Want met snel reageren is de verkeersveilig heid toch ook gediend? Dat de veiligheidsschoen door zeer velen op onze bedrijven wordt gedragen, is te constateren uit de vrij hoge jaaromzet. Wij mogen rustig stellen, dat de schoen met stalen neus in onze „Wilton- Fijenoord"gemeenschap zijn burgerrecht heeft ver kregen. Het verminderen van het aantal teenongevallen in de loop der jaren is hiervan dan ook het verblijden de resultaat. 12

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 14