De Harmonie is 40 jaar oud Een leek %iet nef Jongen, houd eens even je mond dicht. U heeft ze allemaal meer dan eens gezien. Wanneer een nieuw product van intense samenwerking ge reed gekomen was en een schip te water werd gelaten, wanneer een nationale feestdag werd ge vierd of de ouden van dagen een uitstap maakten. En wat zei u? ,,Daar heb je ze, van de harmonie". Dat was wat onvolledig, want het moest zijn: „van de Harmonie Wilton-Fijenoord"- Dat is nu een kerel van middelbare leeftijd geworden, die Harmonie, wist u dat ookWant 1 mei van dit jaar 1965 kan de secretaris van de Harmonie Wilton-Fijenoord in zijn boeken noteren: „Vandaag be staan we veertig jaar". Mag een leek bij W.F. proberen een overzicht te geven van wat er in veertig jaar harmonie-geschie denis is gebeurd? Het zou niet alleen een hache lijke, maar ook een belachelijke zaak zijn. Stel dat ik een poging deed. De heer P. C. Loopik, die al sinds 1926 tamboer is, zou me onmiddellijk op de vingers tikken en zeggen: Ja maar, dat klopt niet. Neen, ik heb het heel anders gedaan. Ik ben heel kort geleden op een avond de slagboom van het Schiedamse W.F.-dorp gepasseerd en in de cantine van het hoofdgebouw aan een tafel gaan zitten om te luisteren. Want daar zaten ze bij elkaar, die man nen van het bestuur en die ene vrouw plus andere mannen van de jubileum-commissie. Ze hadden oude notulen bij zich en (soms vergeelde) foto's. En de voorzitter van het hoofdbestuur, meneer C. Keyzer, zat er ook. Niemand zei het, iedereen was vriendelijk, maar ze vonden mij natuurlijk een vreemde eend in de bijt. Iedereen wist alles van „de" harmonie en dan zo'n buitenstaander die informeert: Wat zegt u, 1 mei, is dat de datum? „Ja, we zitten in de Vaandelafdeling van de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Harmonie, en Fanfaregezelschappen", zei de secretaris, de heer A. J. Simpelaar. „Dat is de hoogste afdeling", legde hij de leek vriendelijk uit. „Een keer hebben we het hoogste aantal punten behaald van alle gezelschappen in heel Neder land", vulde de voorzitter, de heer J. Vos, aan. „Dat was in 1956, toen we het getal 115 in de wacht sleepten". „En in 1954 hebben we op drie avonden, samen voor vijftienduizend mensen, het Declamatorium van L. Giphart uitgevoerd", vertelde de tweede voorzitter, de heer C. van Kapel. „Dat was bij het honderdjarig bestaan van het bedrijf Wilton". „Op 4 mei geven we in de Grote Kerk in Schie dam een uitvoering met driehonderd zangers op verzoek van het Voormalig Verzet", voegde de tweede secretaris, de heer W. Rissema, er aan toe. Ik merkte het wel. De heren stopten me vol met officiële data en officiële gebeurtenissen. Die vreemdeling in Jeruzalem moest vooral de hoogte punten weten. En voorzichtig zei ik: „Jawel, alle- maal genoteerd, maar als ik hoor van een Harmonie, dan denk ik aan vrolijkheid, aan muziek, aan leuke herinneringen. Wie van de heren Het schot zat in de roos, want toen kwamen ze los. „Ja, dat eerste reisje na de oorlog", lachte de heer Simpelaar. „^Ceten jullie nog wel, we gingen naar een sanatorium in Zeist en het hele sprotje werd daar op een Jan Plezier geladen. Dat vergeet ik mijn leven lang niet meer". „Ja, man, vlak na de bevrijding", begon iemand an ders. „Japan had net gecapituleerd en op Katen- drecht vierden de Chinezen het bevrijdingsfeest. De Harmonie Wilton-Fijenoord werd uitgenodigd voor een mars. Natuurlijk deden we dat. Via de Coolsingel de hele stad door. Stoppen voor elk politiebureau, want daar gingen we dan de com missaris feliciteren met de bevrijding. Over de bruggen gingen we naar de stad en door de tunnel terug. Wat een feest. En die Chinezen hadden hele tafels met rijen broodjes klaar staan. Eet maar, zei den ze. 5JCe hadden in het begin nog niet zoveel honger, maar een paar slimmerikken staken wat broodjes bij zich voor onderweg". „Weet u hoelang we toen gemarcheerd hebben", 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 3