Wat is „de Rijnmond" TECHNISCH VERKOPER TELEFONISTE LABORANT SECRETARESSE Via krant en aanplakzuil wordt onze aandacht weer gevraagd voor verkiezingen. Dat is niets bijzonders. Wel bijzonder is, dat op 2 juni a.s. de „Rijnmond" gekozen gaat worden. Dat velen van ons zich afvragen, wat deze „Rijn mond" nu eigenlijk is, is niet verwonderlijk. Sinds de Batavieren de Rijn kwamen afzakken, is hier veel veranderd. Een door water en moerassen destijds bijna onleefbaar gebied, dreigt thans, na een ontwikkeling van eeuwen, opnieuw onleefbaar te worden. Dat moet worden voorkomen. Onmiddellijk toegegeven: er zijn reeds gemeenten, met gemeenteraden en besturen. Doch deze zullen in principe het eigenbelang van haarzelf en, in ze kere zin, ook van haar inwoners behartigen. Ook toegegeven, dat er de provincie is. Doch een algemeen provinciaal belang is nog niet hetzelfde als het gezamenlijk belang van een aantal gemeen ten uit die provincie. Bovendien is de bevoegdheid van de provincie in het Nederlandse staatsbestel gering, terwijl het evenement uit den boze zou zijn, de provincie Zuid-Holland andere bevoegdheden toe te kennen dan aan de andere provincies. En zo is de gedachte gegroeid tot de oprichting van een nieuw openbaar lichaam: de Rijnmond. Dat lichaam zal bestaan uit 81 leden, op democratische, rechtstreekse, wijze gekozen door de inwoners van de 24 gemeenten, die rondom de monding van de Rijn liggen, zoals Schiedam, Rotterdam, Brielle, Zwartewaal etc. Haar voornaamste taak zal bestaan uit het coördi neren van de werkzaamheden van de verschillende gemeenten en het adviseren van de gemeenten. Er zijn immers legio onderwerpen, die méér dan één gemeente in dit gebied aangaan, zoals b.v. woning bouw, openlucht recreatie, oeververbindingen, aan leg van havens etc. Zo zijn er b.v. speciale woon- gemeenten, waar mensen die in de andere gemeen ten van de Rijnmond werkzaam zijn, woonachtig zijn. Dergelijke kwesties moeten tussen de gemeen ten onderling geregeld worden. Het vervoer van personen, industrievestigingen, bestrijding van wa ter- en luchtverontreiniging zijn eveneens dergelijke onderwerpen. De Rijnmond is eigenlijk een soort super-gemeente, echter met een veel beperkter taak, in het kort te omschrijven als: het bevorderen van de onderlinge samenwerking der gemeenten, in het algemeen be lang. Natuurlijk heeft de Rijnmond ook bepaalde be- voegheden, zoals de gemeenten verordeningen kun nen maken. Ten aanzien van al dergelijke onder werpen kan de Rijnmond richtlijnen en aanwijzin gen geven. De laatste moeten de gemeenten opvol gen, behoudens de mogelijkheid om in beroep te gaan bij de provincie. Laat het ons een troost zijn: de Rijnmond kan geen belastingen heffen. Wilton-Fijenoord is als werf bij deze hele ontwikkeling zeer nauw betrokken. Het bestaan van de Rotterdamse haven en Euro poort is oök ons bestaan. Maatregelen in verband met de industriële ontwikkeling, zoals water- en luchtverontreiniging, aanleg van wegen etc., zijn ook van belang voor de expansie van ons bedrijf, terwijl de bevoegdheden, toegekend aan de Rijn mond in verband met het vaststellen van streek plannen, regelen van recreatie en ontspanning, ons allen persoonlijk aangaan. Een dergelijke opzet is geheel nieuw in Nederland en het zal van de toekomst afhangen in hoeverre een dergelijke Raad aan de gehele ontwikkeling in gunstige zin kan bijdragen. Maar daarvoor moet hij eerst gekozen worden, en dat vindt op 2 juni a.s. plaats. W. A. Onder onze personeelsleden worden gegadigden gezocht voor de functie van ter plaatsing in een op te richten verkoop organisatie voor de machinefabrieken. Voor deze functie is tenminste een H.T.S.- opleiding, werktuigbouw, vereist, alsmede een goede beheersing der moderne talen. ter bediening van de telefooncentrale. Voor deze functie zijn (M)ULO-diploma en spreekvaardigheid in de moderne talen vereist. voor het niet-destructief onderzoek ten behoeve van de Technisch Wetenschappelijke Afdeling. Vereisten: (M)ULO of gelijkwaar dige opleiding, U.TS.-diploma en enige materialenkennis. ter assistentie van het waarnemend hoofd van de Bedrijfsdienst. Voor het vervullen van deze functie gaat de voorkeur uit naar een candidate met M.M.S. opleiding. Zij dient in het bezit te zijn van een steno-diploma Nederlands. Inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij de afdeling Personeelsadministratie. 49

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 51