MEIFLUITJES DOOR AB MEILINK 1 toon Sip - sap - siepe. Wanneer ben je riepe. te Meie te Meie dan leggen de vogels eien moni a Fichu ive-n voor bast er veer over schuiven Het liedje dat hieronder staat zingen de jongens en meisjes nog in verschillende plaatsen van ons land als ze bezig zijn een fluitje te snijden van een wilgentak. Hebben jullie dat wel eens gedaan? 't Is erg gezellig werk en daarom moet je het beslist eens proberen. Jullie kennen natuurlijk allemaal de knotwilg? In bijna iedere streek van ons land is hij wel te vinden. Op de droge zandgronden vindt je hem echter niet, maar daar staan weer lijsterbessen en met een tak van een lijsterbes gaat het ook heel goed. Zo kan iedereen dus wel aan een tak komen om een fluitje van te snijden. Waarom noemen ze die fluitjes toch Mei fluitjes? Wel dat komt omdat juist de maand mei de meest geschikte is om fluitjes te snijden. Dan zit n.l'. de bast vrij los om de takken. En nu vraag je natuurlijk: „Hoe komt dat dan weer"? Wel in het voorjaar heeft er een heel sterke sapstroom plaats onder de bast van de tak. De boom zuigt n.l. met zijn wortels water op en vervoert dat naar de bladeren en juist in het voorjaar als de bladeren sterk groeien, als de takken langer worden en als de vruchten van de wilg bezig zijn zaad en zaadpluis te vormen is die sapstroom heel sterk en daar zit de tak dus een beetje ruim in zijn velletje. En dat moe ten we nu juist hebben voor het snijden van een fluitje. Aan de hand van de tekeningen kun je precies zien hoe we zo'n fluitje snijden. Heel af half af. 't Bastje is van 't houtje af. Mag ik je, vóór we beginnen, eerst even waarschuwen, dat je de boom, waar je de tak vanaf haalt met zorg behandelt? Je moet een tak altijd met een scherp mes afsnijden en het snijvlak moet zo glad mogelijk zijn (tekening 1). Scheur als je blieft nooit zó maar een tak van een boom, want de boom wordt er volkomen door vernield. De bast is voor een boom even belangrijk als voor ons de huid, daarom mag je de bast nooit beschadigen. Ga ook niet zó maar snijden aan een boom, als je niet weet of de eigenaar het goed vindt, dat je er een tak afhaalt, vraag dat dus eerst. Ziezo je hebt dus naar eer en deugd een tak van een wilg of een lijsterbes veroverd. Het meest geschikt zijn jonge, niet te dikke takken. En nu gaan we daar een stukje vanaf snij den van ongeveer 12 cm lengte (tekening 2). Op de teke ning (no. 3) zie je hoe we nu vorm geven aan het mond stuk en hoe we het venster snijden. Het venster is de ope ning aan de bovenzijde van de fluit. Voor al dit werk heb je een vlijmscherp mes nodig en je moet iedere snede zo vlak en strak mogelijk maken. Tenslotte snijd je dan nog een ringetje in de bast bijna aan het eind van het takje. Je behoeft hierbij alleen maar de bast in te snijden, dus tot op het hout. Zie vervolg op bladzijde 58 34

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 56