De kinderboot WAT IS DAT VOOR EEN DIER? Yak, een soort bison Als je over bisons leest dan is dat meestal in één of ander indianen verhaal. En je zou er vast heel raar van staan te kijken als iemand je ver telde dat ook in Nederland en België, maar dan al héél lang geleden, bisons geleefd hebben! Dat was nog „in het begin" van de ontwikkeling van de aarde, een heleboel miljoen jaar geleden, toen er overal ijsvelden en onherberg zame streken waren. Daar waar zich de grote toendra's en steppen ontwikkelden zwierven enorme kudden bisons rond. Niet alleen in Amerika dat toen nog niet Amerika heette, maar ook op het vasteland van Europa dat er ook volkomen anders uit zag. Grote meren en rivieren met moe rassen en geweldige oerwouden waarin zich talloze diersoorten schuilhielden. De mensen van toen wisten nog niets van steden en bouwwerken. De dieren waren meesters van de natuur. En de mensen, jagers, ken den de geweldige kracht van de oerdieren. Ja, er is wel heel wat veranderd! Natuurlijk zijn er nog grote, zelfs heel grote bossen in Europa maar van oerwouden is geen sprake meer. De grote wilde dieren die daar leefden zijn allang uitgestorven of teruggedrongen door de opdringende mechanise ring van het land. Nu leven bi sons alleen nog in natuurreser vaten in Amerika en in Europa zijn ze allang verdwenen. Bij de Himalaya In een heel ander werelddeel leeft nog één bisonsoort, de yak. Als je een wereldatlas hebt moet je even kijken op de kaart van Voor-Indië en dan het land Tibet opzoeken en zijn reusachtige Hi malaya gebergte. v"r'^Mk De mensen die daar wonen heten Tibetanen. Ze zijn arm, het land levert wei nig op en het klimaat is ruw. Geen wonder dat duizenden jaren geleden slimme Tibetanen op het idee kwamen yaks te vangen om ze te temmen en uit deze tamge- worden yaks een huisdier te fok ken: de Tibetaanse koe. Overal in Tibet wordt de tamme yak gehouden. Yaks geven melk, ze worden als rijdier gebruikt, als trekdier voor de ploeg. Gaat een yak dood dan looit men de huid en maakt er leer van. Van de zwarte vacht wordt wol gesponnen en daarvan worden weer kledingstukken geweven. Letterlijk alles wat een yak heeft kan men gebruiken. De bison uit het hooggebergte is een nuttig huisdier geworden. De laatste wilde Maar hoog in de bergweiden leeft nog de laatste verwant, de woest uitziende yak, die er niets voor voelt om getemd te worden. Een wilde yak vangen is een gevaarlijk en onbegonnen werk. Waarom zou men ook, nu men de cv,:. :am gemaakte Tibetaanse koe heeft? De yaks die we in dierentuinen zien zijn dan ook altijd de tamme yaks. De ruige bergbewoner laat zich niet benaderen en leeft even als alle andere hoefdieren in kud den die zich over grote afstanden verplaatsen. Pasgeboren kalfjes zijn de volgen de dag al in staat om met de kud de mee te trekken. Kuddedieren leven net als Noma den die ook van de ene plaats naar de andere gaan. Dat is een maatregel van de natuur die er voor zorgt dat er voldoende voedsel voor allen is. Want de soort moet in stand worden gehou den. En de leider van de kudde, een sterke stier, bewaakt de vrouw tjes met hun jongen. Want elk in het wild levend dier moet op zijn hoede zijn. Natuurlijk is er voor de yaks die afhankelijk zijn geworden van de zorgen van de mens, geen werke lijk gevaar. Maar voor oerdieren hoog in de Himalaya is dat niet zo denk beeldig. door Nora Petit ill.: Anne Mieke van Ogtrop 21

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 23