Een Boswespennest vroeg op. De oudste twee waren druk in de weer, om maar 20 mooi mogelijk voor de prins te verschij nen. Het jongste prinsesje had ech ter een gewoon daags kleedje aan getrokken. Het was immers nog 20 vroeg! Eerst wilde 2e nog naar haar tuintje, om haar bloemen te ver2orgen en vruchten te plukken voor het kind van de poortwachter. En toen 2e eenmaal be2ig was met alles wat 2e de laatste tijd 20 ver- 2uimd had, vergat 2e de tijd. Toen dan ook het ogenblik aan brak, dat de jonge prins de troon- 2aal binnentrad, 2aten daar wel haar 2usters, schitterend in hun statiegewaden, maar zij plukte nog bloemen in haar kleine tuin. De koning wenkte stil een lakei en beval hem 20 snel mogelijk de jongste prinses te halen. Hij was verlegen met het gedrag van 2ijn jongste dochter en wist haast niet hoe hij zich verontschuldigen moest bij de vreemde prins. Deze echter boog met een ernstig gezicht voor de koning en de twee prinsessen en antwoordde tot grote verbazing van alle aanwezigen, dat hij het niet zo erg vond, dat de jongste prinses er nog niet was. Hij bedankte de koning voor de grote eer dat hij hem één van zijn dochters tot vrouw wilde geven. Maar sinds gister wist hij dat er maar één meisje in de hele wereld was, waar hij mee wilde trouwen. En dat was niet de oudste prinses, bij die woorden keek de prins naar de oudste koningsdochter, en maakte een diepe buiging voor haar, niet met de tweede prinses en hij deed hetzelfde voor de twee de koningsdochter. Maar terwijl hij boog, gleed de kleine prinses, die ongemerkt binnengekomen was, stil op haar plaats. ,,En ook de jongste prinses niet," wilde de prins vervolgen, maar de woorden Bestierven hem op de lip pen toen hij op de zetel van de jongste prinses, die hij nog leeg waande, plotseling het kleine blon de meisje uit het bos zag zitten. Een ogenblik bleef hij sprakeloos, dan echter wendde hij zich tot de koning en zei beslist: ,,Dit meisje moet mijn vrouw wor den en geen ander!" „Ook als het mijn jongste dochter blijkt te zijn?" glimlachte de ko ning, die iets meende te begrijpen. Was het kleine blonde meisje uit het bos, dezelfde als de jongste koningsdochter Nu, dan had de prins er niets meer op tegen om met een van de ko ningsdochters te trouwen, dat is te begrijpen En zo kon iedereen tevreden zijn: de oude koning, de vader van de prins en zelfs de oudste twee prin sessen, want die kregen allebei een prachtig nieuw gewaad voor de bruiloft en daar waren ze helemaal mee getroost. Maar het meest tevreden waren toch de prins en de kleine prinses en het oude tuinmansvrouwtje, want zij werd ook op de bruiloft genodigd. En toen de prins en de prinses stralend van vreugde voor haar stonden, vroeg het oudje aan de prins: „Waarom heb je van de drie prin sessen juist de jongste gekozen?" „Omdat die het liefste en mooiste meisje van de hele wereld isant woordde de prins. De kleine prinses bloosde en keek naar de hand waaraan ze nog steeds het onogelijke ringetje droeg, dat de oude vrouw haar gegeven had. „Daar heb ik alles aan te danken," fluisterde ze en danste weg met haar prins. Toen we in het najaar in de garage een rommel kast van haar plaats haalden, vonden we in een ontluchtingsgat een verlaten nest van een bos- wesp. Zo'n wespennest is bolvormig en gemaakt van fijngekauwd hout. Boswespen zijn sociaal levende wespen. Dat be tekent dat zij net zoals we dat van de meeste bijen en mieren kennen, in een staat, net als een volk in een gemeenschap, bij elkaar leven. Zo'n staat is in het voorjaar door een koninginne- wesp gesticht. In de zomer die daaraan vooraf ging, groeiden er in een wespenvolk jonge koninginnen en jonge mannetjes op. Zodra ze volwassen is, verlaat een koningin samen met een mannetje, het volk waar ze geboren is. Alle wespen sterven zodra de zomer voorbij is, behalve de koningin. De natuur heeft er voor gezorgd dat een konin- ginnewesp, die in het voorjaar de eieren moet leggen, de winter in slapende toestand kan door komen. Toen, in één van de eerste koude nachten de mannetjeswesp gestorven was, voelde de konin gin zich verschrikkelijk slaperig worden. Ze zocht een spleet in een holle stam en kroop er diep in weg. Daar viel ze in slaap om pas in het voorjaar bij de eerste warme dagen weer wakker te worden. De koningin kreeg het vreselijk druk. Ze ging op zoek naar een geschikte plaats om een nest te bouwen. Sommige koninginnen ma ken een nest in een boom, of in een verlaten mui- 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 27