koppelt. - En tenslotte kan er nog aanzienlijke schade opgelopen zijn door zwaar weer". Als ik het goed begrepen heb dan worden die schades bij W.F. dus besproken en geregeld met de superintendents. Als dat zo is, dan moeten dit dus mensen zijn van een zeer betrouwbare soort. „Klopt, het moeten voor hun rederijen zeer vertrouwde mannen zijn", zegt de heer Keetbaas. „Zij vertegenwoordigen namelijk hun rederij als toezichthouders en werken helemaal zelfstandig de reparaties tot in de details uit". Ik zie weer die dikke Brit zitten en begrijp ineens, dat het hier om wel iets meer ging dan een gezellige man met een rode snor. Met zorg Een vast systeem in de reparatie is er niet, zou ook niet kunnen; maar hoe komen al die bui tenlandse schepen hier bij W.F. voor reparatie? „Om te beginnen zijn er de grote olieraffinade rijen die veel tankers naar Europoort en Pernis dirigeren en dat is voor ons gunstig", zegt de heer Keetbaas. „Ook de voortreffelijke ligging van de Rotterdamse haven heeft er natuurlijk veel mee te maken. En Rotterdam heeft de naam van een „snelle haven". Die naam moeten we vooral zien te houden. Wanneer we de ob jecten van anderen bovendien met zorg behan delen, dan trekt dat. Als we dat niet doen, geeft dat op den duur een grote weerslag". Die „objecten van anderen", daar zijn we op een onderwerp gekomen dat de heer Keetbaas na aan het hart ligt. „De sfeer in de Rotter damse haven moet steeds dienend blijven", zegt hij. „Dat is een levenspunt, eigenlijk voor het hele land. Datzelfde geldt voor het werk in ons bedrijf. Als er een as „verknoeid" wordt door onoplettendheid, dan rollen tegelijk tien duizenden guldens weg". Passen en meten Hoe kun je nu op Reparatie een schema zo maken, dat het ene schip het andere opvolgt, want niemand kan toch voorspellen wanneer er schade is „Dat is ook voorwaar geen kleinigheid", hoor ik. „Onze acquisitie van de Reparatie weet na tuurlijk welke schepen naar ons onderweg zijn voor herstel van schade. Aan de hand van die gegevens maak je een plan. Maar dat plan en dat schema moet enorm soepel zijn. Want in eens komt er een schip tussendoor dat snel ge holpen moet worden. Boem, daar zit je. Neem aan dat die extra-reparatie op woensdag bin nenkomt. Voor vrijdag is er al een afspraak, en dinsdagavond gaat er een gerepareerd schip weg. Het kan dus allemaal precies. Maar nu komt het. Dat extra schip is verlaat en komt pas donderdag en het schip voor vrijdag is te vroeg en arriveert donderdagavond al. Dan wordt het geweldig passen en meten en staat er zware druk op het bedrijf. En het omgekeerde kan natuurlijk ook en dan valt er ineens een gat tussen twee karweien. Intussen moet iedereen dan maar voor lief nemen dat het zo gaat: de ene dag uiterste krachtsinspanning om op tijd af te leveren, de andere dag ineens elkaar een stel uren aankijken en vragen: „waar is dat schip nu dat zou komen?" „Maar, we hebben ook tij den dat het allemaal precies volgens het pro gramma gaat". Op de kantoren werken er in Rotterdam en Schiedam een kleine honderd man in de repara tieafdeling en als we de vaste buitenploeg er bij halen, dan komen er twaalfhonderd bij. Maar daarboven worden vele mensen „geleend" van andere afdelingen en onderaannemers en dik wijls aan de deur geklopt bij Nieuwbouw en Werktuigbouw. Spoed is één van de eerste za ken en vandaar bijv. een eigen correspondentie afdeling. „Want wanneer een schip om vier uur wordt geboekt, moet om vijf uur de bevestiging naar buiten". Ook 's nachts En dat was dan Reparatie? Op geen stukken na. Ook het verslepen van schepen valt onder deze afdeling en de eigen W.F.-sleepboten verhalen per jaar een vijfhonderd schepen. Negen grote sleepboten in totaal. „Deze tak van het bedrijf betaalt zichzelf, ondanks het feit, dat de boten wel eens voor de kant liggen". Ook 's nachts is altijd een van de kapiteins met bemanning en sleepboot paraat, want op alle 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 5