zig houden met het weer schoonmaken van dat zelfde water. Voor het juiste begrip volgen hieronder enige cijfers: Totaal waterverbruik in Nederland voor algemene doeleinden in 1963: 625 X 106 m3. Totaal waterverbruik in dat jaar voor industrie doeleinden eveneens 625 X 106 m3. De Graver Powdex Unit, bestemd voor een elektrische cen trale in België. Deze „superfilters" dienen om in het ketel turbine circuit oplossende stoffen als ijzer, koper en silicium, Men schat dat in het jaar 2000 deze getallen met respectievelijk 3 a 4 maal (algemeen) en 2 a 2% maal (industrie) moet worden vermenigvuldigd. Hieruit komt duidelijk naar voren dat het water verbruik voor algemene doeleinden groter zal zijn dan voor industriële doeleinden. Het is een bekend feit, dat bij het verhogen der wel vaart het waterverbruik eveneens omhoog gaat (meerdere auto's in een gezin die gewassen worden, tuinen die gesproeid worden enz.). Nederland is gedeeltelijk afhankelijk van onder gronds beschikbaar water. Dit water is door de eeuwen heen geaccumuleerd op gunstige plaatsen in ondergrondse reservoirs (b.v. onder de duin strook, de Veluwe en de Noordhollandse eilan den). Daarnaast beschikten wij over grote hoeveelheden oppervlakte water (rivieren, meren enz.). Tot voor de tweede wereldoorlog was de hoeveel heid nog geen probleem, omdat het verbruik van ondergronds water praktisch gelijk in dezelfde hoeveelheid werd aangevuld met neerslagwater. Het oppervlakte water had nog een dusdanige kwa liteit, dat met eenvoudige middelen hiervan goed drinkwater gemaakt kon worden. Na de tweede wereldoorlog trad een wezenlijke uit het condensaat te verwijderen. Hiermede worden zuiver heden bereikt van b.v. 100 mg opgeloste stof per m3 con densaat. De capaciteit van deze unit bedraagt 450 t/h. verslechtering op door de toenemende industriali satie en het verhoudingsgewijze toenemen van het drinkwaterverbruik. Op het ogenblik zijn de ondergronds beschikbare watervoorraden praktisch uitgeput. Men kan aan bestaande gebieden niet meer onttrekken dan aan neerslag wordt toegevoegd. Dit komt dus neer op een gelimiteerd verbruik. Het oppervlakte water is in Nederland nog steeds in ruim voldoende mate aanwezig, alleen gaat de kwaliteit hiervan steeds verder achteruit. 75 van al het oppervlakte water in Nederland is direkt of indirekt afkomstig van de Rijn. De Duitse en Franse industriegebieden, die gelegen zijn langs water dat hetzij direkt hetzij via andere rivieren in de Rijn uitmondt, hebben een enorme slechte invloed op het Rijnwater. Men is thans op 5

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 7