Europees niveau bezig om deze watervervuiling aan banden te leggen, maar de aanwijsbare resultaten zijn nog nauwelijks aan te tonen. Voegen wij bij deze problematiek nog het verzil- ten van het water door het indringende zeewater, dan is het duidelijk dat men met een heel belang rijke zaak heeft te maken. In verband met deze ver- zilting, die in de toekomst nog zal toenemen zullen er waterzuiveringsinstallaties moeten worden aan- Foto boten: Een van de persframes met de zes membraam- pakketten voor een electrodialyse apparaat dat het zoutge halte terugbrengt van 1100 mg/l. tot 450 mg/l. Foto onder: Links het regelpaneel van de omschreven instal latie en rechts twee groepen regelafsluiters. De installatie staat opgesteld bij Heineken's Brouwerijen Nederland n.v. in Rotterdam. gelegd. Een stijging van de kosten gaat hier uiter aard mee gepaard. In 1963 betaalde men 0,28/m3 voor huishoude lijk gebruik. In 2000 zal dat 0,50 - 0,70 per m3 bedragen. Van 1937 tot 1963 is de gemiddelde verkoopprijs van het water toegenomen met een faktor 1,5, te genover industriële installaties een faktor 6, bouw kosten en woningen een faktor 7, lonen en sala rissen een faktor 5. Uit deze cijfers blijkt, dat de waterprijs lang niet in die mate is gestegen als de andere kosten. Toch zal men volgens geschatte gegevens tot 2000 jaar lijks 250.000.000,- moeten investeren om straks te kunnen voldoen aan de vraag naar goed drink baar water. Als het zoutgehalte van de Rijn blijft stijgen dan zal men binnen afzienbare tijd moeten overgaan om dit water, naast de huidige reinigingen, ook te ontzouten. Deze ontzouting kan geschieden met be hulp van het Bronswerk-Fijenoord electrodialyse ap paraat. Thans heeft Bronswerk-Fijenoord binnen de groep en diens relaties de beschikking over een uitgebreide knowhow op het gebied van de water behandeling en zuivering in het ruimste verband. Er zijn in Nederland op dit moment enige urgente waterproblemen. In de eerste plaats is in Texel, met z'n 12.000 in woners, het waterverbruik al beperkt tot een hoe veelheid die overeenkomt met de jaarlijkse hoe veelheid neerslag. In de zomermaanden echter verdubbeld het aantal bewoners door de vakantiegangers. Het ontzouten van het verziltende ondergrondse water wordt hier straks noodzaak, temeer daar een waterleiding van af het vaste land niet betrouwbaar is. Het staat nu al vast, dat als straks het Zeeuwse meer klaar zal zijn, het zoutgehalte hierin te hoog is. Ook hier zal aan ontzouting moeten worden gedacht. Voor vele industrieën die thans gebruik maken van het Rijnwater zal het binnenkort gewenst zijn naast de ionenwisselinstallaties voor het reinigen van het water tot ketelwater ook ontzoutingsin- stallaties aan te schaffen. Een voorbeeld hiervan zijn de bierbrouwerijen. Door de toenemende capaciteit van deze fabrie ken moet meer water onttrokken worden aan de bronnen. Hierdoor treedt het verziltingsproces snel ler op, waardoor het uiteindelijk beschikbare water te zout is voor gebruik als brouwwater. De afdeling Waterbehandeling van Bronswerk- Fijenoord N.V. is thans in staat, door enerzijds eigen knowhow en anderzijds door buitenlandse relaties voor ieder geval zonder voorkeur voor een bepaald systeem de beste oplossing te vinden. Een van de aspecten van deze opbloeiende afdeling is het verkregen verkooprecht voor Nederland van het Powdex systeem. Er zijn thans enige van deze installaties afgeleverd waardoor men weer nieuwe ervaringen heeft opgedaan. 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 8