Een keurige situatie: vrije doorgang voor een vrouw met haar kind. Maar als de moeder er niet hij is? Wordt het kind dan ook ontzien? (Foto Ger Dijkstra - Amsterdam) Dit beeld is helaas nog dagelijks te zien: een automobilist die midden in een groep voetgangers en bovenop een zebra aan het schutteren is. Zoiets moet niet vanwege de boete" maat vanwege het gevoel voor fatsoen achterwege blijven. (Foto Alg. Holl. Fotopersbureau - Amsterdam) In gedachten We zijn al zover, dat we ook van de ongelukken op of bij zebra's speciale rijtjes cijfers hebben aan gelegd, omdat er op die plekken elk jaar weer vijf en dertig honderd keer „iets" gebeurt! En de sta tistieken laten ons dan zien, dat er bij dat „iets" gemiddeld twintig doden en vijfhonderd en vijftig gewonden vallen. Wilt u in gedachten even op de punt van een trot toir gaan staan en u voorstellen, dat er meer dan vijfhonderd mensen achter elkaar langs komen en dat ze u allemaal heel even aankijkt. Wel, zoveel mensen - mannen, vrouwen en kinderen - raken er elk jaar gewond alleen al op en bij een zebra. Ongelukken die - en dat mag gewoon worden vast gesteld volkomen overbodig zijn. Tijdig stoppen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in honderd en tachtig gevallen een onderzoek inge steld. Honderd en tachtig ongelukken, waarbij 188 slachtoffers vielen. In die honderd en tachtig gevallen was het voer tuig een auto en in honderd en zestig gevallen reed die auto rechtdoor. Twintig keer gebeurde een on geluk terwijl de auto gewoon door groen licht reed, twee keer terwijl een bestuurder het rode licht negeerde. Zes en twintig keer passeerde een auto een ander voertuig, dat vóór een zebra stil stond om voetgangers over te laten steken en 112 keer kon een auto niet tijdig stoppen. Twintig keer tenslotte boog een wagen links of rechts af. „Auto kon niet tijdig stoppen". Het zinnetje staat zo keurig netjes in de rapporten. Er staat ook "auto", maar er kon net zo goed bromfiets, scooter en dikwijls ook fiets staan. Want een van de meest gemaakte fouten is met een voertuig op een zebra afkomen met een flinke vaart, zodat een voetganger niet weet of hij de kans krijgt over te steken of niet. Heel dikwijls wordt er dan op het laatste moment toch geremd; soms schiet men door en het ongeluk is al gebeurd, soms maakt de voetganger een noodsprong en belandt onder een auto of brommer die van de andere kant komt. Druk met onszelf Ik haalde dat cijfer aan: 188 slachtoffers. Er waren er 114 die gewoon óp een zebra liepen, maar 54 verschenen ineens op die witte strepen. Kijk, het is geen zaak van een Brave Hendrik zijn, maar een kwestie van een handvol fatsoen tegen over elkaar. De ander willen zien, daarin ligt het probleem. We zijn nogal druk met onszelf. Met onze verdien sten, met ons tuintje, met ons tv-toestel, met ons 5

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 7