behang, met onze vakantie, met onze koelkast, met het lawaai van onze buren - allemaal voor de hand liggende dingen. Maar daardoor zien we „de ander" nauwelijks meer. Nog maar in een enkel dorp bestaat de „buren- plicht". Nog maar in een enkel dorp wordt zonder er verder over te praten voor de zieke huisvrouw ingesprongen, de gestorven straatgenoot met z'n allen begraven, het in moeilijkheden verkerende ge zin geholpen. We hebben het te druk met onze eigen zaken om nog een open oog voor „de ander" over te hebben. Ook op straat. We hebben zelf teveel haast om thuis te komen. We zijn veel te druk met onze eigen gedachten om die vrouw met kinderwagen te zien oversteken, om die oude man op te merken die al zeven minuten aan de rand van de stoep staat en niet naar de overkant durft. We durven over het algemeen ook niet zo erg veel meer. Grote volwassen kerels durven nauwelijks meer een oud mevrouwtje naar de andere kant van de straat te helpen of drie kinderen over een zebra heen te zetten. We zijn gauw bang door onze vrien den en collega's als „kindermeisje" te worden be titeld. Jammer. We moesten eens wat meer durven. Niet de bedoeling Van de vier en vijftig gevallen, waarin plotseling een voetganger op een zebra stapte en verongelukte, stelden de onderzoekers vast dat dit één en veertig keer gebeurde door iemand die jonger was dan 10 of ouder dan 64 jaar. Er zijn nog veel meer cijfers te geven. Er is te ver tellen, dat bij de 3300 ongevallen op of bij zebra's in 1962 de auto in 36 procent van de gevallen was betrokken, de vrachtauto, bus en tram in 15 pro cent, de motorfietsen en scooters in 14 procent, de bromfietsen in 25 procent en de fietsen in 10 procent. En nu zijn we snel geneigd om onmiddellijk te den ken aan ons eigen voertuig. Mocht dit een fiets zijn, dan kunnen we met bestraffende vinger naar al dat gemotoriseerde gedoe wijzen, zitten we op een brommer dan zouden we kunnen zeggen, dat de auto's veel meer slachtoffers maken. Maar dat is nu net de bedoeling niet. De bedoeling is gewoon, dat we onszelf niet vrijpleiten. Dat we eens een keer onszelf niet zo geweldig vinden. Dat we sa men onder de indruk komen van die honderden en honderden ongelukken en dat we zelf wat meer fatsoen trachten aan te kweken. Natuurlijk, het ideale beeld is ook te vinden: een chauffeur die wacht tot een volwassene met kinderen voorbij is. Maar het gebeurt nog te weinig zo. (Foto Multicolor - Rotterdam) Denk niet, dat het alleen maar auto's en brommers zijn, die de zebrds onveilig maken. Het zijn ook de voetgangers zelf en ook de fietsers. (Foto Henneke - Zwolle) 6

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 8