figuur 2 - 5 vig aan. Het is wel goed een beetje witte houtlijm over de belegging te smeren, dan gaat-ie nooit meer los. de kop Aan het lange touw maken we met het eind waar reeds een takeling omheen zit de kop door de draad tweemaal om te buigen, zie figuur 6. Stevig tegen elkaar drukken en dan meteen omwikkelen met het iets dikkere bindtouw. Ook weer een beetje lijm er over. Als je het niet al te dik doet, is er van de lijm na het drogen niets meer te zien. de manen Enkele losse delen van uit elkaar gedraaid dik touw steken we door de hals. Dit gaat soms wel moeilijk. Ik maakte een puntig stokje, ongeveer 6 mm dik, en stak eerst met de priem, daarna met het stokje in het touw. Het puntje van het in te steken touw maakte ik wat steviger met lijm, haalde het stokje er uit en stak direct daarna het touw er door. Toen dit in de opening zat werden de manen netjes bij geknipt en in goede vorm gezet. de oren het afkorten Als het ijzerdraad in het dikke touw zit, knippen we met de combinatietang de uit stekende draadeinden af. Het kan later wel eens nodig zijn de touwen iets korter te maken. Knip dan eerst het ijzerdraad een paar mm korter af dan nodig is. Je kunt dan met het mes zonder moeite het touw afsnijden. de touwbelegging of takeling Om het uitrafelen van de einden te voor komen winden we aan het eind van het touw dun bindgaren. Aan de hand van de figuren 2 tot en met 5 zal dit wel geen moeilijkheden opleveren. Maak eerst een belegging aan één eind van de langste draad en wacht met de andere tot het beest in elkaar zit. Als je de takeling ge legd hebt, trek dan in de richting van de pijlen de einden van het dunne touw ste- de rug Hier komen drie touwen langs elkaar. Uit elk van de korte stukken dik touw groeit dus één voor- en één achterpoot. Ook hier omwikkelen we weer met het iets dikkere bindtouw. Dan zetten we het beestje eens op de poten en buigen de draden in het goede model, figuur 6. Zo nodig hier en daar iets afkorten. Daarna de touwbelegging maken aan de poten en bij het begin van de staart. de staart Deze wordt wat dunner dan het touw is. Gewoonlijk bestaat dit touw uit 4 in elkaar gedraaide delen. Knip er twee af bij de takeling en draai de andere uit elkaar. Als je touw uit drie delen bestaat knip je er één af. Hiervoor gebruikte ik een stukje suède- leer, maar je kunt ook dikke stof nemen. Ik maakte ze dubbel en plakte de delen tegen elkaar en daarna om de hals. de aankleding Je hebt nu al een mooi beestje maar 't kan nog mooier. Ik hing over de rug een vierkant lapje rood vilt. Je kunt ook stof nemen. Het vaatwerk maakte ik van klei. Je kunt de potjes ook maken van een papje van papierlijm en fijngesnipperde kranten (of beter: toiletpapier), of van plasticine. Met wat groen gekleurde houtwol deed ik het zaakje, nadat de potjes met dun garen aan elkaar waren gebonden, in een oud haarnetje. Daar zie je haast niets van en het houdt toch alles bij elkaar. figuur 6 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 29