V akantieregeling 1966 J. R. weer van het Hollandse landschap. In de enigszins verwrongen boom in ons schilderij kan men over eenkomst zien met de reuzen, door Hercules Seghers in zijn etsen van bospartijen op zo dramatische wijze in beeld gebracht. Jan van Goyen, die te Leiden werd geboren, begon reeds op zeer jeugdige leeftijd te schilderen, als leer ling van Coenraet Schilperoort. De jongeman was toen tien jaar; in de Leidse Gemeenschap van 1965 zou hij een „wonderkind" genoemd en voor de tele visie verschenen zijn. Als hij twintig jaar is maakt hij een reis naar Frank rijk, blijft daar een jaar en gaat, na zijn thuiskomst, naar Haarlem en wordt daar leerling van Esaias van de Velde. Dat leerling-zijn uit die tijd moet men niet gelijk stellen met het leerling zijn aan bijv. een academie in onze tijd. Feitelijk zou men in het leerling-zijn aan de Be- drijfsschool een parallel kunnen zien, daar worden immers (en als ik de afbeeldingen zie: vaak prach tige) werkstukken gemaakt die - en dat is het ver schil - echter niet voor de praktijk van het bedrijf worden aangewend. De leerling in de 16e - 17e eeuw voerde de opdrach ten uit die zijn meester had ontvangen, tot de „laat ste toets", die werd dan door de meester aangebracht. (Eén dezer dagen had ik een vriend op bezoek die mij vertelde dat hij, bij zijn theologische studie te Lei den, onder meer als bijvak had het leren lezen van facsimiles. Bij de verzameling lesmateriaal vond hij een kwitan tie van Rembrandt voor één zijner leerlingen. Het was een kwitantie ten bedrage van vijf en twintig gulden „voor een half jaar onderwijs in de schilder- conste".) En zo groeide Jan van Goyen uit tot één van de grootmeesters, schilder en tekenaar, van de Holland se schildersschool. Hij kreeg, als de confraters, zijn leerlingen: Nicolaas Berghem, Paulus Potter, Jan Steen en Salomon Ruysdael. Het charmante schilderij (tje) - het is hier op ware grootte gereproduceerd - waarover wij nu met elkan der spreken, heeft dus nog niet de wijdte, de ruimte van de werken van Jan van Goyen, waaraan men denkt als zijn naam wordt genoemd. U moet echter eens kijken naar de sterke tekening van de verschillende figuurtjes, het „zit er allemaal in", het zijn geen lege figuurtjes en, ondanks het beperkte formaat zijn ze alle anatomisch goed geproportioneerd. En ook hieruit blijkt dan, dat Jan van Goyen een groot te kenaar is. De charme van het werk wordt nog vergroot door de frisse en sterke kleuren, (zie het rode buis van de man op de voorgrond) kleuren, die speels maar ver antwoord over het doek werden uitgestrooid. En de sfeer van dit echt oud-Hollandse landschap is volko men winters. Tenslotte wil ik nog vermelden dat men mij bij het Rijksmuseum vertelde, dat dit schilderij nog niet eerder werd gereproduceerd. „Wilton-Fijenoord Nieuws" mag u dus hiermede een primeur aanbieden. De schoolvakanties (gewoon lager onderwijs) zijn voor Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen vastge steld ongeveer in de periode juli/augustus, t.w.: Vlaardingen van 4 juli 1966 - 12 augustus 1966 Schiedam van 11 juli 1966 - 13 augustus 1966 Rotterdam van 18 juli 1966 - 19 augustus 1966 Ouders van kinderen, die een andere onderwijsin stelling bezoeken (bijz. lager onderwijs, Mulo, mid delbaar onderwijs enz.) wordt aanbevolen de voor hun kinderen geldende vakantieregeling op te vragen. Na overleg met de Ondernemingsraad zal de aan eengesloten vakantie van twee weken (waarin dus twee maal vijf is tien werkdagen vallen) worden geconcentreerd in de periode van 25 juli t/m 19 augustus 1966. Schiedam 25 juli t/m 5 augustus 1966 Feijenoord Rotterdam 8 aug. t/m 19 aug. 1966 De aaneengesloten vakantie begint dus op maandag. Voor die afdelingen, welke met onderhoudswerk zaamheden zijn belast, zal getracht worden de vakantie zoveel mogelijk buiten de bovengenoemde aaneengesloten vakantieperiode vast te stellen. De overgebleven snipperdagen kunnen onder de daarvoor geldende voorwaarden worden opgenomen. Er zal geen vrijaf voor eigen rekening worden gegeven. Uiteraard geldt bovengenoemde vakantie-regeling slechts ten volle voor hen, die op 1 januari a.s. reeds bij de onderneming werkzaam zijn en ge durende het gehele jaar 1966 in dienst blijven. Een ieder is gehouden het juiste tijdvak van zijn 8

Wilton Fijenoord Nieuws | 1965 | | pagina 10