Scheepspraat In de geschiedenisboekjes staat dat de Batavieren in uitgeholde boomstammen de Rijn kwamen afzakken. Hoe werd zo'n boot gemaakt? Je denkt misschien dat zo'n boot met een bijl of zoiets werd uit gehakt. Mis, de Batavieren waren veel slimmer. Boven op de stam werden gloeien de kooltjes gelegd en zo werd de boom in de lengte-richting ge schroeid. Elke avond hoefde men alleen maar met een scherp voor werp het houtskool en de as weg te krabben en de volgende mor gen begon men weer opnieuw. Net zo lang tot de ruimte aan de binnenkant van de boot diep ge noeg was. Zo'n boomstamboot was enorm zwaar en bovendien erg smal. Veel later pas toen men hout had leren bewerken tot balken en plan ken, ontstonden grotere schepen met diepgang. Stroomafwaartsvaren was niet moeilijk: de boot dreef vanzelf. Stroomop gebruikte de schipper een vaarboom waarmee hij zich afduw de en weer later een pagaai of een roeispaan. Een kunstje dat hij ge woon had afgekeken van watervo gels die op dezelfde manier roeien met hun zwempoten. De Grieken en de Romeinen bouwden tamelijk grote schepen, met tientallen roeiriemen, de zo genaamde galeien, die voortbewo gen werden door gevangenen. Slaven, die met zware kettingen De gevreesde drakenkop der Noormannen. aan elkaar en aan de banken za ten vastgeklonken en meestal ver dronken als het schip zonk. Want al heel gauw werden sche pen gebruikt om oorlogen op zee uit te vechten. De soldaten stonden op het dek, dat beschermd was door een borst wering van grote schilden en heel dikwijls was de boeg van het schip voorzien van een scherpe naar binnen geronde punt die gebruikt werd om andere sche pen te rammen. Toen iemand op het idee kwam om zeilen te maken en zo van de windkracht te profiteren werden de schepen sneller. Vooral de Romeinen hebben daar heel han dig van geprofiteerd in hun steeds terugkerende zeeslagen met de Barbarijse zeerovers. De Vikingers komt de eer toe de beste scheepsbouwers van de eer ste duizend jaar te worden. Hun prestaties grensden aan het onge looflijke. Overal in Europa wa ren hun schepen met de beruchte drakenkoppen, de drakars, ge vreesd De Noormannen waren voor nie mand en niets bang. In hun snelle sterke schepen waagden ze zich over de rivie ren diep het land in om te ro ven. Ze waren de schrik van de be volking, die jammerend vluchtte als een Vikingvloot in aantocht was. Hoe meer littekens een Viking had hoe dapperder hij was. En daarom streden zij bijna naakt om vooral zoveel mogelijk lit tekens te kunnen tonen. Behalve van vechten hielden de Vikingers ook van ontdekken en ze trokken uit over de wereld zeeën. In de staat Massachusets in Amerika, is een rots waarin in het Vikingschrift woorden zijn uitgehouwen. Er staat: CXXXI mannen uit het noorden hebben onder Thorfinn dit land in bezit genomen. Zodat dus niet Columbus en de zijnen maar de Noormannen Amerika ontdekt hebben! Het oudste schip ter wereld is ongeveer 8.000 jaar oud. Het is drie meter lang, 42 cm breed en 31 cm hoog. Het is te zien in het pro vinciaal museum te Assen. 33

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 35