De „Diadema" ging te water op twee sleden van elk een meter breed. Op de klink als laatste belet sel werd een kracht uitgeoefend van ongeveer 690.000 kg. Tijdens de afloop, waarbij een maxi male snelheid van het schip werd verwacht van iVz meter per sekonde (dit is 27 km per uur), had het gevaarte al een gewicht van niet minder dan onge veer 14 miljoen kg. Om de waterweerstand bij het afremmen van het schip te helpen, werd het ach terschip naar het oosten weggetrokken door vier kettingpeuren, met een totaalgewicht van 240.000 kg. Deze peuren zijn vóór de stapelloop 200 meter oostelijk van de helling op de rivierbodem gede poneerd. Vroeger lagen de peuren bij het aflopen steeds westelijk van de helling, hetgeen nu niet mogelijk bleek door de werkzaamheden ten behoeve van de Benelux-tunnel. Doop en tewaterlating werden ook bijgewoond door ongeveer 1500 leerlingen van middelbare en van technische scholen in Schiedam en Rotterdam, die hierbij de gasten waren van onze Bedrijfs- school. De heer Valk met zijn staf en zijn jongens betoonden zich geestdriftige en goede gastheren en hadden ervoor gezorgd, dat al hun genodigden tevoren op school een, door de W.F.-Bedrijfs- De .Diadema" enkele uren vóór het grote moment. school samengestelde en uitgegeven, vier pagina's tellende, gedrukte en geïllustreerde beschrijving ontvingen, met allerlei aardige bijzonderheden over het schip, de stapelloop, de accommodatie aan boord, de navigatie-instrumenten op de brug, de machinekamer, enz. Ontvangst. De ontvangst, die na het aflopen van het schip plaatsvond in de kantine van het Hoofdkantoor, werd door de heer Woltjer, als gastheer namens de werf, geopend met een heildronk op onze Kroon prinses en haar verloofde, die immers op deze dag in ondertrouw waren gegaan. Daarna deelde de heer Woltjer mede, dat hij hier optrad in de plaats van zijn collega de heer ir O. J. van der Vorm, die de dag tevoren plotseling naar Amerika moest vertrekken. De heer Van der Vorm had bij zijn vertrek ook de tekst van de toespraak, die hij deze middag tot de doopster en alle andere gasten had willen houden, reeds gereed, en de heer Woltjer wilde deze dan ook gaarne gebruiken als leiddraad voor hetgeen hij bij deze tewaterlating wenste te zeggen. Na een woord van welkom tot de zeer vele aanwe zigen en in het bijzonder tot de doopster, zei de heer Woltjer: ,,Het was een imposant schouwspel de ..Diadema' in

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 4