baar element te zien glijden en stoppen. Zij zal ver moedelijk in haar komende bestaan nimmermeer zulk een hoge achterwaartse snelheid behalen, en ook - als zij vooruit varend die snelheid straks wél loopt - zal zij nimmermeer over zo'ti korte stopweg tot stilstand worden gebracht zonder hulp van onaangename hin dernissen; wat wij schip en reder niet toewensen. Mevrouw F. M. Wijckerheld Bisdom-Bruyn luistert met be langstelling naar de uiteenzetting van ir E. Wolljer. Mevrouw F. M. Wijckerheld Bisdom-Bruyn laat het schip te water. Het is niet moeilijk om vast te stellen, dat de „Diadema" straks met haar ongeveer 64,000 tonnen draagvermogen de grootste tanker zal zijn, die wij ooit van Shell Tankers in opdracht hebben gekre gen. Bovendien is het zo, dat het schip, als het straks is afgeleverd, tevens tot de grootste van de Nederlandse koopvaardijvloot behoort. Met die feiten voor ogen heb ik de verleiding niet kunnen weerstaan om het lid van de oude doos even op te lichten en er bouwnummer 185 uit te halen. Dat bouwnummer werd in 1901 uit gegeven voor een opdracht, verstrekt door de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Ex ploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch Indië („Shell Tankers", zou men tegenwoordig zeggen). Die opdracht ontving de toenmalige Maat schappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord" („Wilton-Fijenoord-Bronswerk", zegt men tegen woordig) en dat had alles te maken met de bestel ling van de latere „J. B. August Kessler". Deze „J. B. August Kessler" was het eerste in Neder land geconstrueerde petroleum-tankschroef-stoom- schip-voor-de-oceaanvaart en tóen, net als de „Diadema" nu, één der grootste schepen van de Nederlandse koopvaardijvloot. Met de stap van de ruim 6000 ton metende „J. B. August Kessler" tot de ruim 64.000 ton grote „Diadema" zijn wij dan van 1902 naar 1966 gekomen, hetgeen mij een goede aanleiding geeft uw aandacht te vragen voor enkele algemene alsook bijzondere aspecten van de huidige situatie en de uitgroei daartoe." Algemeen aspect. Hierover nader uitweidend, noemde de heer 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 5