KIEVITEN f De kinderboot Vroeg in het voorjaar, einde februari begin maart, zijn de kieviten in ons land teruggekeerd. De man netjes beginnen dadelijk een eigen territorium te zoeken waar mannetjes en vrouwtjes later samen een nest zullen bewonen. Dagelijks verschijnen er nieuwe vluchten en onge veer twee weken na aankomst van de mannetjes zijn ook de vrouwtjes uit het zuiden teruggekeerd. Nu duurt het niet lang meer of alle broedvogels zijn weer in ons land aanwezig. Merkwaardig ge noeg komen de vogelparen weer naar hun vroege re broedplaatsen terug en zelfs soms naar de plaats waar zij geboren zijn. even plotseling als het begonnen is eindigt zo'n ge vecht ook weer. Het tweede paartje heeft een eigen nestplekje ge vonden. Zo dicht bij elkaar broeden alleen kolo nievogels. Het kievitennest is een eenvoudig kuiltje in de grond. Het mannetje heeft het al trappelend ge maakt en er schijnbaar achteloos een paar strootjes Als de aanstaande broedplek goed bevonden is, neemt het mannetje de typische imponeerhouding aan waarmee hij andere mannetjes van zijn terrein weghoudt. Ook het kievit-vrouwtje laat duidelijk merken dat ze niet op bezoekers gesteld is. Maar nu is het mogelijk dat een ander mannetje een plaats in het territorium komt opeisen. Het eerste mannetje laat een waarschuwend tse- wie-e-wie horen dat gevolgd wordt door twee lang gerekte wie-wies. Hierbij duikt hij steil omlaag. Deze buiteling wordt enkele malen herhaald. En tenslotte zet de vogel zich op een uitverkoren plek je neer waar hij de omgeving goed kan overzien. Soms raken de mannetjes in de lucht in een ge vecht. Het geroep is dan niet van de lucht. Maar in gegooid. Het vrouwtje volgt daarop zijn voor beeld en draait een heleboel kuiltjes waaruit ze tenslotte eentje kiest en daarin komen de eieren. Een voltallig legsel bestaat uit 4 groenachtig of lichtbruinachtig gevlekte eieren die met de punten naar elkaar toe in het nest liggen. Tot 20 april mogen de eieren geraapt worden, daarna niet meer. Dit geldt in ons land voor alle weidevogels. Na het eerste legsel volgen er nog enkele tot einde zomer en dan wordt het al weer tijd om naar het zuiden te trekken. Mannetje en vrouwtje broeden om beurten. Als je in de gelegenheid bent om een polderwande ling te maken moet je dat dit voorjaar beslist eens doen. Je zult dan behalve de kieviten ook nog an dere weidevogels zien en de weiden zelf zijn dan op hun mooist. En als je eenmaal de smaak te pakken hebt van „buiten en vogels en insekten en noem maar op", ga je vanzelf ook op veel andere dingen letten. Begin nu maar eens bij onze eigen kieviten. Nora Petit 24

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 26