OVERDRACHT Hr. Ms. „TONIJN" Als één man een zelfs betrekkelijk klein schip als de Tonijnin z'n ééntje had moeten bouwen, zoals volgens het oude bijbelverhaal in het grijze verleden Noach dat deed met zijn ark, dan zou hij daarvoor 1250 jaren hebben nodig gehad! Hierbij is rekening gehouden met de huidige vijfdaagse werkweek, de officiële feestdagen, de gebruikelijke vakantie en de snipperdagen. Dit betekent dus, dat, nog geheel afgezien van de tegenwoordige pensionering en A.O.W. op 65-jarige leeftijd, zelfs een Methusalem, die met zijn "slechts" 969 levensjaren door velen voor de oudste mens ter ivereld wordt gehouden, voor het voltooien van een dergelijk karwei als het bouwen van de "Tonijn", toch nog véél te vroeg gestorven zou zijn! Veel denk- en handwerk. Deze interessante bijzonderheden konden worden ontleend aan de toespraak, die de heer ir J. E. Woltjer op donderdag 24 februari jl. hield bij de overdracht van Hr. Ms. „Tonijn", de tweede der beide onderzeeboten, die op onze werf voor de Koninklijke Marine werden gebouwd. De heer Woltjer vertelde toen nl., dat in deze twee sche pen, die binnen een tijdsbestek van 3M jaar na de ondertekening van het contract door W.F. kon den worden opgeleverd, volgens de begroting in totaal meer dan twee millioen manuren door de werf zijn verwerkt. „Indien men hierbij optelt" - aldus de heer Woltjer - „de uren, verwerkt in de constructie van hoofd- en hulpwerktuigen, en in dien men dan ook nog ziet naar de andere toe leveranciers voor electriciteit en electronica, dan wordt het duidelijk, dat in dit betrekkelijk kleine schip een enorme hoeveelheid denkwerk en hand werk is verricht. Ik zou schattenderwijze willen zeggen: Vijf millioen uren voor twee schepen; dat betekent voor 2500 man een jaar werk". De heer Woltjer concludeerde dat dergelijke opdrach ten derhalve van enorm belang zijn, niet alleen voor de Nederlandse scheepsbouw, maar ook voor de vele toeleveranciers. Toespraken en ceremonieel. De „Tonijn had voor deze gelegenheid een spec taculaire ligplaats gekregen naast het in afbouw zijnde grote booreiland, tegenover de kantine Kop Haven. Vooral van Marine-zijde bestond er voor deze overdracht veel belangstelling, waarbij de weer goden, afgezien van een gure wind, ons iets gunsti ger gezind waren dan zulks in de laatste tijd bij der gelijke gelegenheden het geval was. Ook de doopster van de „Tonijn", mevrouw M. Wieffering- Otto, echtgenote van de secretaris-generaal van het Ministerie van Defensie, woonde de plechtigheid bij, die muzikaal werd opgeluisterd door de Mariniers kapel. Het scheepsembleem van de „Tonijn". 1

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 3