ZOUT ZUUR ERF Als er bij uw huis een afvoerputje is (of een andere put), ligt er dan een zwaar deksel zó stevig op, dat kantelen onder uw voet, of openen door kleuters, is uitgesloten!' Als u met een ladder werkt, zorgt u dan dat deze onbeschadigd is, en goed vast gezet (of vast ge houden) tegen omvallen of wegglijden? WERK- OF HOBBY RUIMTE Als u elektrisch handgereedschap of hobby machi nes bezit, zijn die dan in veilige staat? (goedge keurd type, liefst dubbel geïsoleerd zonder aarding, en gaaf). Heeft u eventuele insektenbestrijdingsmiddelen zó achter slot opgeborgen dat ze absoluut geen gevaar opleveren? (zwaar vergif! denk aan kinderen, huis dieren Zijn de elektrische verlengsnoeren in orde? (1 „stekker" en 1 „contrastekker", elk beveiligend te gen gevaarlijke aanraking). Als u butagas gebruikt, is de ruimte waarin de gas fles is opgesteld (kastje) direct naar buiten en laag bij de vloer ontlucht? DOUCHE- OF BADKAMER Heeft u handgrepen bij de douche of bij het bad? (voorkomt vallen). Heeft u antislipmatjes of roosters onder de douche of in het bad? Zijn schakelaars en „stopcontacten" buiten de douche- of badkamer aangebracht? (trekschake- laars buiten handbereik met isolerend trekkoord zijn toelaatbaar). KEUKEN Als u een gasgeiser heeft, is er dan een goede af voerpijp voor de verbrandingsgassen? (tenzij van kleine capaciteit in groot vertrek). Is de slang van uw gascomfoor voorzien van wa pening en aansluitfittings van goede kwaliteit (goedgekeurd door het gasbedrijf) Zijn brandbare zaken, zoals theedoeken, gordijnen, papier etc. ver genoeg uit de buurt van de gastoe- stellen? U gebruikt toch veilige (liefst K.E.M.A.-goedge- keurde) elektrische toestellen? Zoals de centrifuge die alleen bij stilstand te openen is? Zijn uw wandcontactdozen („stopcontacten)", waar nodig, van een aardcontact („randaarding") voorzien? (b.v. voor wasmachines en centrifuges). Worden uw wasmachine en centrifuge e.d. aange sloten met behoorlijk geaarde snoeren? Bent u zeker, dat elektrocutie door gebruik van een ongeaard verlengsnoer aan een te aarden ap paraat, bij u thuis is uitgesloten? De damp van één theekopje wasbenzine kan de muren uit een woning slaan bij vonk of vlam. Is wasbenzine beslist buiten de deur gehouden? Een 25 cc flesje trichloorethyleen voor wegnemen van kleine vlekken op kleding is toelaatbaar. Heeft elke fles zijn eigen en duidelijk leesbaar etiket? (voorkomt vergissingen). Zet u pannen, keteltjes enz. met een hete inhoud buiten het bereik van de kinderen? (Dus ook de stelen naar achteren gekeerd). BALKON Hebt u een goede huishoudtrap met leuning en met voldoende groot plateau om stevig op te staan? Wordt die huishoudtrap altijd gebruikt in plaats van het klimmen op de vuilnisbak of een krukje? Is uw huis vrij van „bewaarde" licht-brandbare za ken in kelder, op zolder of in kasten? SLAAPKAMER Een los vloerkleedje op een gladde vloer kan iemand invalide maken. Hebt u onder alle kleedjes anti slip materiaal aangebracht? N B. Woont u op stroeve vloerbedekking zonder losse kleedjes, dan is dat nog veiliger. Zijn van al uw elektrische schakelaars in huis, de afdekkappen en knoppen onbeschadigd en stevig bevestigd Uw huis is toch vrij van vastgespijkerde snoeren? Wordt bij u het gevaarlijke roken in bed absoluut nagelaten Bij gebruik van een spuitbus, kan niet alleen de uitgedreven stof, maar ook het uitdrijvende gas, uiterst brandbaar zijn. Hebt u de kleine lettertjes volledig gelezen? 21

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 23