■Essvs $$&L Wij reizen voor ons plezier de wereld rond. 't Kan nooit missen. Er zijn comfortabele vervoermid delen: auto's, schepen en vlieg tuigen. Er zijn prachtige kaarten en at lassen waarop je de afstanden van hier naar ginder precies bereke nen kunt. Maar ook nu nog zijn er volken die noodgedwongen voortdurend reizen en trekken. De nomaden. Zwerfvolken die van het ene weidegebied naar het andere trek ken om voedsel voor hun kud den te vinden. Er zijn Siberische nomaden, Eski mo's, Lappen, terwijl ook in Afrika verschillende woestijn- stammen voorkomen, de Bedoui- nen, onder andere, die van oase tot oase trekken. Natuurlijk zijn al deze volken de gebruiken van het vuurstenen ge reedschap allang te boven. Toch leven ze nog steeds in uiterst primitieve omstandigheden die wij ons gewoon niet kunnen voor stellen. De meeste nomaden zijn analfabeten, dat wil zeggen dat ze niet lezen en schrijven kunnen. Toch hebben ze hun eigen taal, en hun eigen verhalen die van vader op zoon overgaan. Ze heb ben hun eigen merkwaardige poë zie en ze zingen hun weemoedige liederen. Het is heel moeilijk om die ver halen en gedichten en die muziek op te schrijven. Want daarvoor moet eerst de taal geleerd wor den. Deze eenvoudige mensen die niet kunnen lezen en schrijven weten ondanks dat een heleboel. Behalve hun eigen taal die geen lettertekens heeft en dus louter en alleen op het gehoor wordt geleerd, hebben zij een grote ken nis van de hemel. Ze weten pre cies aan de stand van sterren op welke hoogte van een bepaald deel van een gebied zij zijn. Ze zijn vertrouwd met de natuur. Ze kunnen sporen lezen in de grond en ze zien veel meer dan wij wanneer wij plotseling mid den in een steppe zouden staan. Ze zijn getraind, ze hebben hun oren en ogen leren gebruiken. Ze leven als het ware met oren en ogen. En daarom hebben ze geen kaarten en kompas nodig. De natuur is hun kompas. 't Zou natuurlijk wel leuk zijn voor een vakantie en het er dan maar eens op wagen. Maar liever hebben we toch een mooie atlas, een wegenkaart, een uitgestippelde wandelroute. We weten heel zeker, dat we, als we in onze auto stappen en naar Parijs willen, we echt in Parijs zullen aankomen en niet in Shanghai Geschiedenis Ortelius en Mercator (een Vla ming) waren al bezig geweest met het samenstellen van een grote wereldatlas. Onvolledig natuurlijk, omdat in de 16e eeuw de wereld nog niet helemaal ontdekt was. Een monnikenwerk trouwens 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 27