graaf zoals we hem nu zouden noemen, die tenslotte ook geen al ledaags vak had. Een kaartenmaker moest veelzij dig zijn. Man van de wetenschap die er niet tegenop moest zien om eerst enige jaren sterrenkunde te stu deren. Handelsman die zijn waar zo voordelig mogelijk moest we ten te verkopen. Zeeman en aard rijkskundige die zijn ervaringen in kaart moest brengen. Kunste naar die aan dit alles een sierlijke vorm wilde geven. Zo een man was Willem Janszoon Blaeu, die in Amsterdam een uit geverij begon, uitsluitend op het gebied van kaarten en globes. Zelf schreef hij een aantal zee mansgidsen die zo goed voldeden dat ze later in het Engels en in het Frans vertaald werden. Hij tekende zeekaarten en bere kende lengtematen van zeedelen. Hij stelde atlassen samen en ver vaardigde wereldglobes. Hij maak te wandkaarten en een hemel globe. Alles wat hij deed was van zo'n goede kwaliteit dat van zijn kaarten en globes de meeste aan het buitenland verkocht werden. Andere die nu niet meer ge bruikt worden, zijn te zien in het scheepvaartmuseum in Amster dam. Ondanks zijn vele particu liere werkzaamheden trad Blaue ook nog in dienst bij de Oost- Indische-Compagnie als kaarten maker. Terwijl de Amsterdamse admiraliteit hem aanstelde in 's lands geheime dienst om be paalde zeemetingen te verrichten. Uit dit alles blijkt dat Willem Janszoon Blaeu een gezien man was. Zijn werk en zijn uitgeverij kreeg steeds meer bekendheid vooral nadat ook zijn beide zo nen, Joan en Cornelis in het vak gingen. Gedrieën kon er meer werk gedaan worden. Steeds vol maakter werkstukken kwamen van de persen. Behalve als schrij vers en geleerden, als kunstenaars en als zakenlieden, vonden de Blaeus ook nog tijd voor het ver vaardigen van zeevaartkundige in strumenten. Willem Janszoon Blaeu, naar een schilderij van Thomas de Keyzer. De wereld wordt steeds groter Alle werelddelen zijn nu in kaart gebracht. De eeuwen door is er zoveel ontdekt, dat het steeds moeilijker wordt om nog iets nieuws te vinden. Aardrijkskundig is er veel veran derd, maar door onderlinge ver warring in de betreffende landen verandert er steeds weer iets op de wereldkaart. Het maakt voor de cartograaf niet veel uit hoe de wereld verandert, wel, dat ze ver andert. En dan is er in het heelal nog zoveel te ontdekken! Want nooit, nooit zal de mens heid tevreden zijn met het hier en nu. Altijd weer zullen er on derzoekers komen met de eeuwige reislust in het bloed, op weg naar het onbekende. Want of hij nu een stenen bijl hanteert en spelevaart in een holle boomstam, of een moderne ruim tevaart organiseert, de mens is en blijft een reiziger in de tijd. NORA PETIT 27

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 29