Voor de N.V. Nederlandse Gasunie grote aantallen middelgrote en grote gasafsluiters, bestemd voor het Nederlandse aardgasleidingnet. Voor de B.I.C.M. de vervaardiging van een koeleenheid, uitgerust met een De Laval turbine-compressorinstallatie. Van de Dok- en Werf-Maatschappij Wilton-Fijenoord N.V. werd de opdracht verkregen voor het vervaardigen van een De Laval compressor. Voor de afdeling Apparatenbouw konden vele opdrachten worden geboekt, waaronder apparaten van de B.I.P.M. en de B.I.C.M. en Dow Chemical Terneuzen. GIETERIJ FIJENOORD De werkbezetting en de personeelsbezetting zijn het afgelopen jaar redelijk in evenwicht geweest; zo was er voldoende werk voor alle werknemers en was er voldoende ruimte om sommige afnemers binnen zeer korte tijd aan gietwerk te helpen. Een belangrijke investering was de waterstraalpoetsinstallatie waarin door middel van een hogedruk waterstraal (160 atm) het aanhangende zand van het gietwerk wordt gespoten vóórdat het de hakkerij ingaat. Hierdoor werd mede bereikt, dat de arbeidsomstandigheden in het bedrijf gunstiger werden. De kwaliteisbeheersing van het produkt is uiterst belangrijk en de zeer hoog gestelde norm werd dit jaar gehaald. Een belangrijke rol hierbij speelden de diverse overlegorganen. Door goed samenspel kon daardoor worden bereikt, dat de afnemer een grote mate van zekerheid heeft over de levertijd en de kwaliteit van het in de gieterij bestelde werk. Het assortiment van het gietwerk bleef gedurende 1965 nagenoeg constant. Ook dit jaar was er weer werk voor atoomreactors en naast het sinds jaren aanwezig zijnde motorenwerk is er een groeiende belangstelling merkbaar voor draadtrommels met ingegoten draadgroeven. De scheepsschroeven, welke regelmatig worden gegoten, worden, evenals de schepen waarvoor ze bestemd zijn, steeds groter; zo werden er twee schroeven van ruim 52.000 kg per stuk gegoten. Dat deze gietstukken, waarvoor met alle vier de loopkranen in de gieterij tegelijk moest worden gegoten, zo'n succes werden, is in hoofdzaak te danken aan de perfecte samenwerking van alle betrokkenen. Ook een wiel van ruim 30.000 kg voor Spaanse rekening was een karwei, dat meer dan gewone aandacht vroeg. Wat de Meehanite soorten betreft, was 1965 een jaar met een ongekend hoge produktie in nodulair gietijzer. Dit kwam in hoofdzaak door de keggen van het nieuwe dok, doch ook door vele orders van ander gietwerk, dat in nodulair gietijzer was geconstrueerd. In het afgelopen jaar heeft de gieterij daardoor veel ervaring opgedaan met een materiaalsoort, die door zijn bijzondere kwaliteiten steeds meer door de moderne constructeur wordt toegepast. De 25

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 27