zomer meestal woerden te vinden. Zij zijn heel slim, want zij voelen goed aan, dat zij daar goed be schermd zijn. Zij eten er brood uit de hand en in hun optreden zijn zij zelfs brutaal. Maar maakt hij 's avonds een slippertje naar de polder, dan is de woerd uiterst waakzaam en dan valt het heus niet mee hem tot op honderd meter te benaderen. Na een paar weken ging ik eens een kijkje nemen bij het nest aan de Terbregseweg, maar de plaats vond ik niet meer terug. Wel zwommen in de sloot precies dezelfde eendemoeders, drie in getal. Zij hadden alle jongen, die varieerden van halfwas tot eendagskuikens. De eendagsdonsballetjes kro pen bij mijn nadering op een kluitje. De moeder zwom er angstig kwakend voor. De halfwassen volgden een andere taktiek: een soort struisvogelpolitiek. Zij verspreidden zich en begonnen te duiken en bleven dan vlak onder het wateroppervlak zitten. Zij keken dan naar boven. Kregen zij het benauwd, dan stoven zij als het ware naar boven en peddelden half vliegend een meter of tien weg en doken dan met een klap gelijk weer onder het oppervlak. Toen ik een honderd meter verder was, bleef ik nog even staan en keek toe hoe de rust in de pol dersloot zich herstelde en ik dacht erover na, dat het gedrag van zo'n wilde Blokeend in een polder sloot, toch wel wat afwijkt van dat van de eenden in een stadspark. P. C. DE GRAUW i&eeënuus Sedert de vorige publicatie werden 7 ideeën beoor deeld. Hiervan werden 3 ideeën met premies beloond van f 160,150,en 40,voor 1 idee werd een aanmoedigingspremie gegeven van 25,terwijl 3 ideeën niet voor premie in aanmerking kwamen. Idee 1013 Ingediend door C. A. L. Het bewerken van bodemcilinders van het type ,,M.A.N."-motoren. Idee 1039 Ingediend door C.A.L. Het bewerken van krukwangen, van doxfordkruk- assen op een grote kotterbank. Hoewel beide ideeën goed doordacht en uitvoerbaar zijn, zal niet tot de voorgestelde bewerkingswijze worden overgegaan. Berekeningen tonen aan, dat toepassing hogere kos ten met zich meebrengen, Aanmoedigingspremie f 25, Idee 1045 Ingediend door H. L. Inzender stelt voor om grote en zware werkstukken te gaan transporteren over een kogelbaan inplaats van de betrekkelijk primitieve methode van het toe passen van vetsteden. Voor incidentele transporten en dan meestal voor zware, tot zeer zware voorwer pen, is het nog steeds voordeliger om de oude methode toe te passen. Geen premie. Idee 1047 Ingediend door J. B. Werf Rotterdam Inzender stelt voor het verwijderen van krimpringen van de geleide jukken te doen d.m.v. de vertikale fraismachine inplaats van op de draaibank. Dat is goed te doen en geeft een besparing. Premie f 150, Idee 1058 Ingediend door H. v.d. K. Fijenoord. Inzender stelt voor een opvangbak te maken aan de bunkerinstallaties om het morsen van zand te voor komen. Het idee bleek bruikbaar en de voorgestelde wijziging is inmiddels uitgevoerd. Premie 40, Idee 1067 Ingediend door N. L. Inzender stelt voor aan de westzijde van het bedrijf Schiedam, een gelegenheid in te richten waar buiten landse werknemers met hun klachten, vragen enz. terecht kunnen. Om verschillende redenen wordt dit idee niet uitgevoerd. Geen premie. Idee 1071 Ingediend door G. C. de R. Inzender heeft een klem ontwikkeld t.b.v. bekist- lassen. Dit idee betekent een niet onbelangrijke be sparing, aangezien bij de vorige klem diverse moeren vast- en losgemaakt dienden te worden. Premie 160,A. P. 49

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 51