Chimpansees zo'n vaartje te bereiken kunnen wij uw nieuwe uit vinding missen. Ik kan veel harder rijden, Excellentie, wel driemaal zo hard en nog sneller. Maar de politie heeft het mij verboden. Laat u dan maar eens zien, wat u kunt, meneer Benz, ik geef u toestemming. Benz liet zich dit geen tweemaal zeggen. De auto bewoog zich nu met een snelheid van dertig kilometer per uur vooruit. De chauffeur straalde van vreugde. De melkkar had hem geluk gebracht. De Duitse technicus Karl Benz heeft het nog mogen beleven, dat zijn eerste auto in een moderne snelle wagen werd veranderd. Het woord „benzine" zal altijd aan zijn naam blijven herinneren. Han van Arkel Nora Petit Van alle dieren lijken de apen het meest op de mensen en van de apen winnen de mensapen het dan weer. De meest menselijke apen zijn de chimpansees. Het zijn echte oerwouddieren, die in hun eigenlijke woongebied, Afrika, over een zeer groot oppervlak ver spreid, voorkomen. Niets menselijks is de apen vreemd wordt wel eens beweerd. Vooral in familieverband is het apenleven vaak ontroerend en hart- vero verend. Chimpansees zijn grondapen die zich op handen en voeten voort bewegen. De eeltige voetzolen worden plat op de grond neergezet en de han den met de knokels naar buiten gedraaid zodat ze wat de handen betreft eigenlijk op de knokels lopen. Bij gevaar vluchten ze even wel de bomen in waar ze zich op de manier van alle apen met slinger bewegingen van de lange armen verplaatsen. Chimpansees leven in troepjes die aangevoerd door de sterkste man netjesaap, de vader, een gezellig familieleven leiden. De onderlinge orde in het troepje wordt gehandhaafd doordat zoals bij alle apen geldt: gehoorzaamheid aan de sterkere. Een heel klein kind-aapje moet zijn sterkere broer- 57

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 59