Duimpotten Nora Petit Duimpotten werden heel lang ge leden al door onze voorouders gemaakt. Zij maakten ze niet in de eerste plaats ter versiering maar eenvoudig omdat ze nodig waren. In een handgevormde kom, kon je bijvoorbeeld heel goed melk koel houden. Geen wonder dat het beroep van pottenbakker een algemeen ge acht beroep was. Maar, om zo'n zuiver gevormde urn te maken, als één van deze voorbeelden uit de Romeinse tijd, is natuurlijk heel veel ge duld nodig. Voor wie niet bang is voor vuile handen en dus durft, is deze wijze van boetseren een heerlijk werkje. Want je geduld wordt straks beloond met een werkstuk waarnaar je heel lang met veel plezier zult kijken. Je hebt er boetseerklei voor nodig en die kun je kopen in een winkel voor schildersbeno digdheden. Leg op tafel een oude krant en daarop een ronde bal van klei ter grootte van ongeveer een sinaasappel. Duw je beide duimen, DUIM- POT, moet het wordenin de bal en begin vanuit het midden, een gat te maken. Op het voor beeld, boven zie je hoe je je handen moet houden. De dui men aan de binnenkant en de vingers er om heen. Met de vingers duw je de klei voorzich tig weg. Werk vooral niet te haastig, want klei moet je vrien delijk behandelen. Al draaiend met je duimen van binnen, wordt de opening groter en de wand van de pot, dunner. Voor de eerste keer mag de wand best wat dik zijn. Later als je dit werk vaker gedaan hebt, ga je van zelf ook een dunne wand maken. Duw vanuit de bodem de on effenheden naar boven. En dan zie je dat de bal allang niet meer rond is, maar naar boven toe gerekt. Je kunt natuurlijk ook in de breedte werken zodat de vorm van een wijde kom ontstaat. Dat moet je natuurlijk helemaal zelf weten. Is de vorm naar jou idee goed, dan kun je hem nog versieren door aan de buitenwand ver schillende inkervingen te maken. Dat doe je met de nagel van je duim, maar het kan ook met de punt van een spijkertje. Het drogen moet langzaam ge beuren. Niet in de zon want anders gaat de klei barsten. Het water dat er in zit moet ver dampen, weet je en dat gebeurt heel geleidelijk. Om het helemaal echt te maken kras je op de bodem je naam er in. 56

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 58