„Baas boven baas" Emotie rond de promotie Zoals in het vorige W.F.-Nieuws werd gepu bliceerd, heeft de heer A. van Berkel de 2e prijs gewonnen in de landelijke opstelwedstrijd „Baas boven Baas", uitgeschreven door het Nederlands Instituut voor Efficiency, waaraan door 182 bazen werd deelgenomen. Bovendien won hij de le prijs in de W.F.- wedstrijd, ivaarmee de heer van Berkel bewees een goed schrijverstalent te bezitten. Het N.I.V.E. geeft het onderwerp op, met een uitgewerkt voorbeeld. Aan de hand van een aantal vragen over dit voorbeeld dienen de deelnemers hun opstel te maken. U zult he grijpen, dat dit geen eenvoudige opgave is, ze ker niet met een onderwerp als „Emotie rond de promotie"Maar oordeelt u zelf! Het schrijven van de gedachte over het bovenstaan de onderwerp is het meebeleven van de emotie van mensen, die dachten voor promotie in aanmerking te komen. Teleurstellingen voorkomen moet maatstaf zijn van leidinggeven. Niet alleen waar het om producten gaat, maar veel meer nog waar het mensen betreft. Verwaarlozing van dit onderdeel van het „Leiden" kweekt ontevredenheid, waardoor de kiem van on rust ontstaat. Doelstellingen bekendmaken van gerichte organisa tie in planning en uitkomst is het geestelijke funda ment van een onderneming, die haar medewerkers wil inspireren tot het bereiken van een doel. Open heid en eerlijkheid van topleiding werken activerend op de deelnemers in het samenspel en scheppen de mogelijkheid, dat ook lager geplaatsten in woord en daad de beleidslijn doorgeven. De niet te verwaar lozen factor „ervaring" wordt hiermede volledig be nut. Gebrek aan communicatie geeft ontevredenen een kans goede, maar niet bekend zijnde plannen te doorkruisen en hun gedachten over de gang van za ken te verbreiden. Onrust wordt geboren uit de on zekerheid van beleidsdaden. Beleid en Communicatie. Ruim gezien is alles wat besturend gebeurt in een onderneming onder het begrip „beleid" onder te brengen. Beleid wordt uitgevoerd door allen, die een leidinggevende taak in de organisatie vervullen. Richtlijnen en voorbeelden van beleid moeten gege ven worden aan de top van de onderneming en over genomen door de daaronder geplaatsten. In de veelheid en verscheidenheid van personen, die aldus het beleid uitdragen, moet een mogelijkheid geschapen worden, waarbij gewaarborgd is, dat alle leidinggevenden met de richtleiding van de besturing bekend zijn. Alleen gelijkgerichtheid van de mede werkers kan de beleidslijn van een directie tot uit drukking brengen in de taken, die voor het goed functioneren van een onderneming moeten worden verricht. In duidelijke bekendmakingen, staf- en ba- zenbijeenkomsten, zullen de beslissingen van een di rectie ter kennis moeten worden gebracht aan die genen, die direct of zijdelings met de betreffende be slissing te maken hebben. In besprekingen als nood zakelijkheid van het waarom en desnoods in dwin gende zin van het moeten, zal er geen twijfel mogen zijn over de vraag wat noodzakelijk is. Hiermede is echter aan de roep om communicatie niet voldaan. Immers, gaat het niet alleen om de leidinggevenden, doch om alle deelnemers in het arbeidsproces te in teresseren voor die zaken, welke de leiding belang rijk acht. Het gaat niet alleen om het ontvangen, maar ook om het doorgeven van de beleidslijn. Wanneer er aan de top van een onderneming eerlijk en niet achter de hand wordt gesproken, mag men van haar gezagdragers verwachten, dat deze op ge lijke wijze met hun ondergeschikten spreken. Er moet een toenadering zijn van mens tot mens en in die verhouding een groeiend vertrouwen. Goede communicatie is niet alleen door middel van bekendmakingen, vergaderingen of Ondernemings raad - hoe belangrijk dan ook - te verkrijgen. De beste communicatie is het begrip van de één voor de ander, niet alleen aan de onderste sport van de func tionele ladder, maar ook hoger tot aan de top. In dat begrip voor elkander vindt overdracht van er varing plaats, denkt men mede over de problemen van de dag en komt er een uitwisseling van gedach ten. Daarvoor moet men luisteren, ook naar bene den en wat belangrijk is, doorgeven naar boven. Dat verkeer van hoog tot laag, maar ook omgekeerd, is de geestelijke spankracht van een gezonde organisatie zonder welke het samenspel van mensen niet tot het beoogde doel komt. Beleid en Promotie. Besturen van een organisatie betekent onder meer het voorzien van komende problemen en het plan- 19

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 21