Veiligheidook op de weg PUNT ÉÉN: WILLY WILTON-FONDS In die onrustige sfeer plaatst u mij met de laatste vraag. Ik kan niet kruipen in de huid van baas Albers, want daarvoor weet ik te weinig van de omstandig heden af. Dus moet ik mij zelf verplaatsen in die situatie en dan denken, dat het anders kan verlopen dan ik mij eerst voorstelde. Door tekortkomingen in de man, die ik zal voorstellen of door een gewijzig de zienswijze van de bedrijfsleiding, kan er dan een vacuum in het beleid zijn bij de promotie. Voor mij zal dat veranderde inzicht vrij plotseling komen, waarbij ik mij bevind in een totaal veranderde situ atie. Het is ongebruikelijk, dat bazen van de éne naar de andere afdeling worden overgeplaatst. Ik ken de man, die mijn opvolger moet worden als een aar dige vent, maar het contact is niet zodanig dat ik meer van hem weet. De chef heeft veel verwachting van hem en ongetwijfeld is hij meer ontwikkeld dan de man van mijn keuze. Daar sta ik dan met nog één jaar voor de boeg in een onrustige afdeling. Zal ik mij laten leiden door de gedachte ,,'t zal mijn tijd wel duren" of door die andere „maken wat er van te maken is". Ik kan mij niet losmaken van de ge dachte, dat diezelfde baas van nu moet beslissen en het laatste kiest. Leidend optreden omdat ik weet, dat de mens lei ding aanvaardt, ook al zegt men dat de tegenwoor dige dat niet doet. Met de ontevredenen zal ik tot een gesprek moeten komen en de aanvaardbare ar gumenten van de chef verdedigen. Het zal moeilijk zijn, maar ik zal de mannen waar het om gaat moe ten vertellen, waarom zij niet voor promotie in aan merking kwamen. Niet kwetsend, maar begrijpend wijzen op hun tekortkomingen en de eigen teleur stelling moeten beteugelen. Mijn ervaring zal ik in de strijd tegen de emoties moeten brengen om het pad van mijn opvolger te effenen en het mogelijk te maken mijn werk toch tevreden te beëindigen. Bij de overdracht heb ik weer één ervaring meer aan mijn opvolger te vertellen en als ik daar mee klaar ben zijn de emoties beteugeld en ga ik met pensioen. Bij twijfel nooit! Inhaalongelukken nemen procentueel gezien een belangrijke plaats in. Uit Zwitserse en Duitse sta tistieken blijkt dit type ongevallen 12 te bedra gen op een totaal van 375.979 ongelukken en als zodanig de tweede plaats in te nemen bij ongeval len, die te wijten zijn aan fouten van bestuurders. Aan hen is niet minder dan 74,2 van het totaal aantal onderzochte ongelukken te wijten! Uit detailonderzoekingen in het buitenland en op grond van politie-ervaringen in ons land is komen vast te staan, dat twee onderdelen van de inhaal manoeuvre speciale aandacht verdienen: het inhalen op een onjuist tijdstip en foutief gedrag tijdens de inhaalmanoeuvre. Botsingen met tegenliggers zijn bijna altijd het ge volg van misrekening bij het gaan inhalen. Men vergist zich in de snelheid van de naderende tegen- ligger of van de in te halen auto, terwijl er 'gesne den' gaat worden als men z'n eigen snelheid (en daardoor de afstand die op de linkerweghelft moet worden gereden) onderschat. Het snelheidsverschil tussen inhaler en voorligger dient op 2'n minst 20 km per uur te zijn, wil de lengte van de inhaalweg redelijk blijven. Is de weg vóór vrij, dan blijft het kijken in binnen- en buitenspiegel van groot be lang in verband met achteropkomend verkeer (let op de 'dode hoek' door over de linker schouder te kijken). Plotseling links uit de file breken zonder rekening te houden met achteropkomers is letter lijk levensgevaarlijk. Dit is de belangrijkste onge valsfactor bij vroegtijdig inhalen (22,1 aldus een Duits onderzoek. Rijden met te geringe af stand (16%) en een gezien de omstandigheden te hoge snelheid (15,5 zijn de daaropvolgende kri tieke punten. Een vuistregel voor afstandhouden is: de veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van uw snelheid. Bij 80 km dus 40 meter vrij houden. Juist voor het invoegen van inhalende auto's en om een ruimtekussen' voor zich te hebben voor de stop- weg (langer dan u denkt door de zgn. schrik- seconde of reactieweg) is voldoende afstand van belang. Een goede rijder zal ook, wanneer hij ingehaald wordt, naar rechts uitwijken en zeker zijn snelheid niet opvoeren. Het getuigt van verkeersinzicht wan neer men snelheid vermindert (indien dat mogelijk is zonder achteropkomend verkeer te hinderen), als daardoor snijden van de inhaler, of erger nog, Ontvangsten: 919,15 Schiedam 66,05 Rotterdam 23,07 Fijenoord 1008,27 totaal (opbrengst verkoop klein materiaal) 21

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 23