Ook emotie rond de promotie"maar hier bij de sportuilwisseling baas -en dan zou ik er speciaal de nadruk op willen leggen vooral een baas die met pensioen gaat, hier bij volledig moet worden ingeschakeld. De rol die hij daarbij moet spelen, hangt veel af van de verhouding ten aanzien van chef en collega bazen. Als wij er van uit gaan dat er normale goede verhou dingen zijn, en dat men een open oog heeft voor het nut van een juiste communicatie, dan zal deze rol niet veel moeilijkheden opleveren. Goede communicatie is onmisbaar voor een efficiënte samenwerking; het veronderstelt luisteren en praten. Dan alleen is een juiste atmosfeer geschapen, waarin een vertrekkende baas een duidelijke rol kan spelen bij het spel rondom de promotie. Vooraf zou ik willen vaststellen dat deze rol, die ik als baas hierin zal spelen, geen spel is dat ik op een vooraf bepaald tijdstip zal beginnen. Als baas (en dit zal echt wel voor iedere baas gelden) kan ik niet buiten iemand, uit mijn eigen afdeling, die bereid is een deel van mijn verantwoording, mee te dragen. In feite ben ik dan al bezig te zorgen voor iemand die mij bij eventuele afwezigheid, b.v. ziekte of vakantie, kan vervangen. Hieruit is in de meeste gevallen het voormanschap ontstaan, wat uit kan groeien tot baas. Dit is een van de meest voorkomende procedures. Het kan ook zijn, dat één of meer personen hiervoor in aanmerking komen. Dan is een psychologische test wel de meest aangewezen weg. Dit heeft ook veel tot goede resultaten geleid. Maar deze test zal in geen geval, mij als baas, ontslaan van de verantwoordelijk heid van het inwerken en de vorming van mijn opvol ger. Nu wij het woord "vorming" gebruiken, zal ik er wel voor moeten waken, dat ik onder vorming niet moet verstaan: mijn eventuele opvolger te vormen naar mijn eigen patroon. Het gevaar zou niet denkbeeldig zijn, dat ik van mijn opvolger verwacht, dat hij precies langs het lijntje zou lopen dat ik zelf zolang heb gevolgd, en waarschijn lijk naar mijn gevoel met succes. Ik moet mij zelf wel realiseren, dat hij een ander mens is, die er andere op vattingen op na kan houden en een eigen stijl kan be zitten. Om één en ander tot ontplooiing te brengen, zal ik ruimte moeten laten. Hij moet de vrijheid hebben om zijn eigen stijl en gedragspatroon te kunnen uiten. Ik zal moeten erkennen dat de jongere generatie nieuwe ideeën naar voren moet kunnen brengen, zowel be treffende communicatie als arbeidsproces, die minstens zeker tot hetzelfde resultaat kunnen leiden. Ik zal er op uit moeten zijn, om alle positieve punten uit zijn werk naar voren te halen, teneinde een gezonde sfeer te scheppen en vooral om hem meer vertrouwen in zichzelf te schenken. Hij moet ten volle worden erkend als leidinggevend persoon. Het slagen hiervan zal voor een groot deel zeker af hangen van de houding van collega-bazen. Als die bereid zijn hem te aanvaarden, zal dit een onmisbare steun voor hem zijn. Het is met het oog op deze sa menwerking noodzakelijk dat ik mijn opvolger in al les moet inwerken. Er zal tussen ons een juiste com municatie moeten zijn. Zo ergens duidelijk tot uiting moet komen dat communicatie tweerichtingsverkeer veronderstelt, dan toch zeker in de verhouding tussen baas en opvolger. Deze openheid zal men ook moeten betrachten tegenover de mensen in de fabriek. Ge lukkig is het zo, dat een groot deel van deze mensen interesse toont in de gang van zaken. En als men de- 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 17