drukker voor de Heidelberg-degelautomaat bouwen - in konkurrentie met vele andere werven - aan Wilton-Fijenoord kon worden verstrekt. Het was niet alleen een technisch probleem maar vooral ook een financieel vraagstuk. Spreker richtte dan ook een speciaal woord van dank tot de beide banken die bij de konversie waren betrokken, nl. de Export Financiering Mij en de Norske Credit- bank, voor de uitstekende samenwerking. Spreker bracht tevens dank aan Det Norske Veritas, Norwegian Underwriters en de Noorse Scheeps- vaartinspektie, en aan alle anderen die bij de ver bouwing waren betrokken. De heer Wangen be dankte in het bizonder de inspekteur van de rederij, de heer Olsen, die het toezicht had gedurende de operatie "Condo" en wenste hem geluk met het verkregen resultaat. Tenslotte bracht spreker een heildronk uit op de Hollandse gastheren. Daarna was het de taak van de heer P. Christiansen, eveneens direkteur van de rederij, de werf voor het aangeboden diner te bedanken. Aan het einde van zijn rede overhandigde spreker de direkteuren van Wilton-Fijenoord, de heren Meeuwisse en Van der Vorm, een kristallen vaas met de vlag van de rederij en „operasjon Condo 1966" erin gegraveerd. Daarna waren Hollanders en Noren nog enige ge zellige uren bijeen. Vrijdag werd er voor ons Noren een sightseeing tour georganiseerd onder leiding van de heer Wangen, met als gids de heer Borgen van de Noorse Zeemanskerk te Rotterdam. Bij het passe ren van de Noorse kerk gaf hij in korte trekken de geschiedenis ervan weer. Voorts vertelde hij dat in mei 1940 Rotterdam door de Duitsers werd ge bombardeerd, waarbij grote delen van de stad in puin werden gelegd en na verloop van 20 minuten vele doden te betreuren waren. Na de oorlog is de stad modern opgezet, waarbij echter de typische Hollandse bouwstijl verdwenen is. Buiten de stad gekomen ziet men dat het land schap door vele dijken en kanalen is verdeeld. De tocht ging door Delft met zijn smalle straten en zijn oude architektuur. Daar vandaan ging het naar Den Haag, waarbij het eerste doel een bezoek was aan het Vredespaleis. Hier werd een vol uur door gebracht. Het Vredespaleis, dat in 1913 werd ge opend, is de zetel van het Internationaal Gerechts hof, dat tot taak heeft het op vreedzame wijze op lossen van internationale geschillen. Zoals men zich wel herinnert werd er o.a. de „Groenland-kwestie" behandeld. In verband met het Noorse bezoek haalde de gids verschillende gevallen aan waarbij Noorwegen of Noren betrokken waren, o.a. Glad- stad en C. J. Hambro. In een der vergaderzalen was op de rug van elke stoel het rijkswapen van het desbetreffende land geborduurd. Voorts werd in Den Haag het Panorama Mesdag bezocht. Eenmaal binnengekomen stonden wij voor Mesdag's beroemde schilderij, dat Schevenin- gen omstreeks 1880 voorstelt. Het schilderwerk is ca. 14 meter hoog en heeft een cirkelvorm met een dianjeter van 35 meter. Het stelt een typisch Hol lands landschap voor met een oneindig uitzicht. De fantastische dieptewerking geeft het geheel een levendig aanzien. Dit panorama moet men ech ter zelf zien, want het valt niet te beschrijven. Daarna ging het naar het miniatuurstadje Maduro- dam. Dat is een belevenis, hier voelt men zich weer in zijn kinderjaren, hoe oud men ook is. Hier is alles aanwezig wat in een stad of op het land te vinden is. Spoorwegen met treinen die het land schap doorkruisen, auto's die zich over de wegen reppen, schepen en veerboten op de rivieren, een scheepswerf waarbij een schip te water wordt ge laten, een vliegveld. Men kan uren op de smalle cementwegen lopen, waarbij kerken, kastelen en fabrieken enz., niet meer dan ca. 1 meter hoog, te zien zijn, alles fantastisch, natuurgetrouw nage maakt. Het stadje is genoemd naar een jonge vlie ger die tijdens de laatste wereldoorlog werd neer geschoten; zijn ouders hebben het geschonken. Na een lunch in het bekende badhotel Kurhaus ging het weer terug naar Delft, waar een bezoek aan een bekende porseleinfabriek werd gebracht. Men liet daar zien hoe een vaas gemaakt wordt en tevens toonde men hoe men echt Delfts blauw van namaak kan onderscheiden. Alles was zeer interessant en wij waren blij dat wij iemand bij ons hadden die Holland kent. Wij vragen voor onze huisdrukkerij een of iemand ter opleiding. Grafische kennis wel vereist. Indien belangstelling voor deze functie, ge lieve men zijn uitvoerige sollicitatie te richten aan de Personeels-administratie, Beambten. 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 12