Emotie rond promotie A. W. Wolfs Als derde en laatste volgt hier de inzending van de winnaar van de derde prijs in de W.F.-wedstrijd Een zeer interessant onderwerp, dat op elk bedrijf een grote rol speelt en tevens problemen schept. Het kiezen van de juiste man op de juiste plaats is een zeer moeilijke opgave en moet met beleid ge daan worden. Voor een goed promotiebeleid gelden dan ook verschillende voorwaarden. Een van deze voorwaarden is communicatie. Dan volgt direct de vraag wat is communicatie en wanneer is deze goed? Communicatie is de weg van directie naar arbei der en de weg terug van arbeider naar directie. Op deze weg staan verschillende contact-punten. Ik zal mij bepalen tot die punten, welke ook in onze opgave zijn genoemd n.l. de bedrijfsleider met zijn assistent, de hoofdbaas en de bazen en de arbeiders. Bij een goede communicatie gaan de wensen van de bedrijfsleider via de hoofdbaas en de bazen naar de arbeiders, en de wensen en verlangens van de arbeiders via hun baas en hoofdbaas naar de be drijfsleiding. U ziet dit is een gesloten lijn. Wordt deze lijn on derweg onderbroken, hetzij bij de bazen, hetzij bij de hoofdbaas, dan is het niet goed en is de communicatie verbroken. Een voorbeeld: wanneer de wensen van de bedrijfs leider aan de hoofdbaas zijn doorgegeven en de hoofdbaas geeft ze niet door aan de arbeiders dan kunnen de arbeiders niet weten wat er van hen wordt verlangd. Anderzijds is het zo, dat als de ar beiders hun wensen kenbaar maken aan de baas en deze baas maakt de wensen niet bekend bij de be drijfsleiding, dan weet de bedrijfsleiding niet wat er onder de mensen leeft. U ziet zo, dat wanneer de communicatie wordt onderbroken het dan nooit goed kan gaan. Men weet eikaars wensen niet dus we kunnen ze ook niet ten uitvoer brengen. Het zal u opgevallen zijn, dat de hoofdbaas in het midden staat van deze lijn. Onder hem staan de arbeiders en boven hem staat de bedrijfsleiding. De hoofdbaas heeft in ons voorbeeld 3 bazen die hem assisteren n.l. baas Albers, 64 jaar en 2 jon gere bazen, een van 37 en een van 43 jaar. Baas Albers gaat spoedig met pensioen en moet vervan gen worden door een nieuwe baas. Deze nieuwe baas moet na 7 jaar hoofdbaas worden, want hoofd baas Berink is 58 jaar, en de jongere collega's van baas Albers zijn niet geschikt voor hoofdbaas. Wat is de reden dat twee jonge bazen wel ge schikt zijn voor baas, maar niet voor hoofdbaas. Wat kan er ontbreken aan een baas zodat hij niet geschikt is voor hoofdbaas. Ik geloof, dat het zo is dat de moderne hoofdbaas zich heden ten dage meer met de mens moet bemoeien dan vroeger. Nu kun je een goed vakman zijn en een goed or ganisatievermogen hebben, twee punten die van belang zijn om baas te zijn, maar als hoofdbaas moet je net de schakel zijn tussen arbeider en be drijfsleider voor beide partijen aanvaardbaar. Als dit aan een baas ontbreekt, n.l. dat hij óf voor de bedrijfsleiding onaanvaardbaar is óf voor de arbei der onaanvaardbaar, dan is hij inderdaad niet ge schikt voor hoofdbaas. Zo redenerende kom je van zelf tot de conclusie, dat bij de keuze van een nieuwe baas, die bovendien in de toekomst de hoofdbaas moet worden, wel degelijk de baas die heen gaat betrokken moet worden. Want het kie zen van een baas gaat alle partijen aan, ook de arbeider. Het is natuurlijk niet de bedoeling om aan alle arbeiders te vragen wie ze graag als baas zouden hebben, dat gaat te ver, maar men moet er wel re kening mee houden of de nieuwe baas aanvaard wordt in die zin, dat de arbeiders hun werk voor die baas zo goed mogelijk willen doen. Hier ko men we aan het punt, dat communicatie en promo tie parallel lopen. In onze opgave komt men al gauw tot de conclusie, dat van de communicatie niets deugt. Op de vergadering waar bedrijfsleider Elinga, zijn assistent en de hoofdbaas aanwezig zijn, wordt er gesproken over de opvolging van baas Albers. Tevens wordt daar vastgesteld, dat de twee jonge bazen niet de juiste personen zijn om hoofdbaas te worden; dus de opvolger van baas Albers moet in de toekomst, na 7 jaar, hoofdbaas worden. Er' wordt in het verhaal niet verteld waarom de twee jonge bazen niet in aanmerking komen voor hoofdbaas. Ik heb daarover mijn eigen conclusie getrokken en reeds omschreven. Ik geloof toch, dat hier een fout wordt gemaakt. Bij deze vergadering was het toch beter geweest om de drie bazen ook uit te nodigen. Bij een eerlijk promotiebeleid mo gen de bazen - of liever gezegd - „moeten" de ba zen toch weten waarom zij niet in aanmerking ko men voor promotie. Wanneer zij de capaciteiten niet hebben, is dat een eerlijke zaak, hebben ze 13

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 15