K en de soldij die ik van de zoon des hemels ontvang is voldoende." „Soldij, soldij," lachten de hovelingen spottend. Als de chef van het leger maar niet denkt dat hij de waarheid spreekt. Want het merendeel van de soldij van zijn soldaten stak hij in zijn eigen zak. Van-Li wendde zich van de chef van het leger tot het hoofd van de rechters in het land. „O steun van het koninkrijk, voorbeeld van recht en rechtvaardigheid!" zei Van-Li. „Uw hand maakt wetten, Uw woorden recht! Wie is er meer toe ge rechtigd dan U om mijn schat te ontvangen!" De handen van de opperste rechter begonnen te beven. Hij duwde de hand van Van-Li weg en met zijn ogen ten hemel gericht zei hij: „Het loon der rechtvaardigheid - rechtvaardigheid! dat is mijn loon en ik heb niets anders nodig." Toen glimlachte zelfs de koning en alle hovelin gen glimlachten mee. Immers iedereen kende heel goed de gewoonte van de opperste rechter: kwam er iemand de rechtszaal binnen met een volle beurs dan kon hij vrij naar huis terugkeren, zelfs als hij helemaal schuldig was. Maar als iemand de rechts zaal binnenkwam met een lege beurs dan werd hij in de gevangenis gesmeten, zelfs als hij helemaal onschuldig was. Zo ging Van-Li langs alle hovelingen en tenslotte kwam hij bij de koning terug. „Zoon des hemels!" zei hij, „in het hele konink lijke hof is niet één oprechte persoon te vinden, is het dan rechtvaardig dat ik, een doodarm man in de gevangenis zit omdat ik probeerde mijn vader van de hongerdood te redden?" De koning was hem welgezind. Hij wendde zich tot Van-Li en zei: „Goed, ik ben bereid je vrij te laten. Maar pas op, dat je niets, maar dan ook helemaal niets laat uit lekken van wat je vandaag hier gezien en gehoord hebt. Dit is een groot geheim en als het onver hoopt uitkomt dan gaat de staat te gronde en zal ons lot bitter zijn." Van-Li keerde naar huis terug en plantte de pit in zijn tuin. De pit leverde een pereboom op. De pereboom droeg vruchten. Weliswaar geen gouden vruchten, maar gewone vruchten, lekkere sappige peren. Nederlandse bewerking: FRANCES MARCUS tekeningen: ALIE BUITENKANT LJU 20

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 22