J. R. Van Jacob Maris, de kunstenaar in wiens werken de Hollandse luchten zo'n belangrijke plaats innemen, werd ons het volgende verteld. Als het flink stormde nam Jacob Maris een aantal vrienden mee naar Dordrecht en lieten de heren zich varen op de woelige Merwede en de aanslui tende wateren. In de kajuit was de rook al spoedig te snijden, er werd een goed glas gedronken, de discussies liepen hoog en er werden schone liederen gezongen. Ech ter, zo nu en dan ging Jacob Maris naar het dek, overzag het landschap, keek enige tijd naar de lucht met de jagende wolken, kneep dan zijn ogen dicht en (zo eindigde het verhaal) dan was er weer een schilderij geboren. Bij een kunstgeschiedenisles op de Academie behan delde professor Willem van der Pluym de Amster damse Kal verstraat. Hij vertelde dat hij op zijn vele buitenlandse reizen nog nooit zó'n charmant geproportioneerde straat gezien had als de Amster damse Kalverstraat. De mooie wijkingen in de straat, de verrassingen: van de éne kant komende het Munttorentje, van de andere zijde komende de Dam, het Koninklijk paleis en de Nieuwe kerk; de zes Hollandse Renaissance gevels plechtig naast el kaar, het prachtige smeedijzeren uithangbord op de hoek van de Wijde Kapelsteeg, ontworpen door architect Adrien Cyriaque Bleys, de bouwmeester van de Sint Nicolaaskerk (het bord is nu verdwe nen) en dan het weggedoken poortje van het Bur gerweeshuis Op dat moment onderbrak één van de dames-leerlin gen hem en zei: „en altijd zie je de Hollandse wol ken drijven". Het was een ogenblik stil, toen zei Willem van der Pluym, zéér gedragen: „ja en altijd zie je de Hollandse wolken drijven". Enige weken geleden las ik een interview met de Amerikaanse schilder Bill Hutson die naar Europa trok omdat hij als neger in de Verenigde Staten niet creatief kon werken. Hij vertelde dat de sfeer in Europa erg goed is voor zijn creativiteit. Tijdens zijn verblijf in Amsterdam hebben de Hollandse luchten, het licht en de wolken hem enorm gefas cineerd. Hij zei: „Dat is nergens zo in de wereld. In andere landen heb ik de hemel zelfs nooit opgemerkt". Ben ik te ver afgeweken van het gegeven onder werp, „De Windstoot"? Ja en neen. Als verontschuldigend antwoord op het „ja" van de lezer moge worden aangevoerd dat ik boven dit artikel als kopje heb gezet: „De Hollandse luchten". Ter bevestiging van het „neen" mag ik u verzoeken de reproductie van het schilderij nog eens goed te bekijken. Het eerst sprekende zal stellig ook voor u zijn, de suggestieve lucht, de wolkpartijen. Het was een Hollandse kunstenaar die deze lucht schilderde. Drie eeuwen na de voltooiing van ons schilderij zegt een Amerikaanse schilder: „De Hollandse lucht, het licht en de wolken hebben mij enorm gefascineerd - in andere landen heb ik de lucht zelfs nooit opgemerkt". En zó is „De Windstoot" een zuiver Hollands kunstwerk. Het zijn echter niet alleen de schilders, etsers en tekenaars die zó het Hollandse landschap door een „Hollandse lucht" lieten overkoepelen. Velen van onze dichters deden evenzo. De in augustus j.l. overleden dichter J. C. Bloem plaatst zijn lezer pardoes in het Hollandse land en hij doet dat op een zeer bijzonder ogenblik in de geschiedenis van ons land. Persoonlijk heeft zijn gedicht mij na lezing altijd zwijgzaam doen zijn, maar dat zal waarschijnlijk in verband staan met de sentimentaliteit van mijn generatie. Het gedicht heet „Na de bevrijding".* Schoon en stralend is, gelijk toen, het voorjaar, Koud des morgens, maar als de dagen verder Opengaan, is de eeuwige lucht een wonder Voor de geredden. In 't doorzichtig waas over al de brake Landen ploegen weder de trage paarden Als altijd, wijl nog de nabije verten Dreunen van oorlog. Dit beleefd te hebben, dit heellijfs uit te Mogen spreken, ieder ontwaken weer te Weten: heen is, en nu voorgoed, de welhaast Duldloze knechtschap Waard is het, vijf jaar gesmacht te hebben, Nu opstandig, dan weer gelaten, en niet Eén van de ongeborenen zal de vrijheid Ooit zo beseffen. Waarde lezer, ik hoop dat u, in elk jaargetijde, bij tijd en wijle, aandacht zult kunnen hebben voor onze mooie Hollandse luchten! C. Bloem Verzamelde gedichten"2e druk, uitgegeven door Polak Van Gennep Uitgevers maatschappij N.V., Amsterdam.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1966 | | pagina 5