Middenponton voor booreiland Boren op zee schrijdt voort Bouwnummer 794 Zoals in ons oktobernummer vermeld, heeft de afdeling nieuwbouw scheepsbouw eind 1966 een begin gemaakt met de sektievorming van de mid denponton voor het booreiland, dat door de werf Gusto nog dit jaar aan Rusland in de Kaspische zee moet worden opgeleverd. Voordat het zover was, hadden reeds vele bespre kingen tussen de technici van Gusto en WF plaats gehad en waren de konstrukteurs van beide bedrij ven bezig om de werktekeningen voor de produktie- afdelingen klaar te maken. Bestellingen werden ge plaatst en leveranciers onder druk gezet om toch maar de kortste levertijden van materialen en ma chines te bedingen. Intussen hebben onze mallenmakers al vele werk zaamheden op hun zolder verricht, opdat bij de le vering van het eerste materiaal de aftekenaars en de mensen van de machinale bewerking met hun werkzaamheden kunnen beginnen. Ook de afdeling machinaal branden maakt gebruik van door de mal- lenzolder geleverde mallen. Al deze losse onderdelen worden op de lasvloeren in de scheepsbouwloods tot kleine sekties samenge steld en afgeleverd aan de lasloods, waar dan de grotere bouwrijpe sekties worden gevormd. Met het bouwen van de ponton in het bouwdok zal omstreeks het uitkomen van dit WF-Nieuws een begin worden gemaakt. De bouwtijd van de ponton in het bouwdok met de komplete machine-inrich ting is kort, doch door gezamenlijk onze schou ders eronder te zetten moet deze opdracht in de ge stelde tijd te verwezenlijken zijn. M. C. O. De kabel staat strak gespannen. Zuchtend bijt Leen Smit's „Zwarte Zee" zich door de golven van de Noordzee. Het gaat langzaam. Achter 's werelds grootste zeesleper drijft moeizaam een onhandelbaar gevaarte met poten hoog in de lucht: een booreiland. Het is alweer een lange tijd geleden, dat de Mr. Cap vanuit Amerika naar WF werd gesleept om op onze werf een onderhoudsbeurt te ondergaan, waarna het eiland werd ingezet op de Noordzee. Het is niet het laatste eiland geweest: een ieder weet welk aandeel WF had in de bouw van de „Trans- world Rig '58", die in april door de „Zwarte Zee" werd weggesleept van onze werf om mee te doen aan de jacht naar olie voor de Afrikaanse kust. En nu spelen we weer mee in de bouw van een hef- eiland voor Rusland, zoals men in het oktobernum mer van dit blad heeft kunnen lezen. Booreilanden: ergens een romantische klank. Kunst matige eilanden in zee, die golven en weer-en-wind moeten trotseren. Eilanden ook waarop mensen hun moeilijk en zware werk verrichten. Energie van ruige mannen om nog veel grotere energiebronnen aan te boren ter vergemakkelijking van het leven in een deels welvarende wereld. Maar het zijn ook mensen, die de plannen voor zo'n constructie uitdenken en even eens zijn het mensen, die die plannen gestalte geven. In dit samenspel spreekt ons land een woordje mee. Waarschijnlijk niet in het minst door de eeuwen oude reputatie, dat wij een volk zijn, dat met de zee is vergroeid. Het zijn niet de Nederlandse scheepsbouwers geweest, die de booreilanden introduceerden. Nu echter de ontwikkeling van deze reusachtige gevaarten voort schrijdt en mede vanwege het feit, dat er voor onze kust wellicht schatten aan olie en gas in de bodem voorkomen, pikken we graag een graantje mee. Had men al snel systemen ontwikkeld die bodem schatten op het land te veroveren, de oliewinning onder water bracht talloze problemen met zich en doet dat trouwens nog. Al voor de oorlog deden pontons in ondiepe wateren bij Louisiana opgang. De mens wil verder. En die drang leidde naar de ontwikkeling van de zogenaamde submersible of sit- on-bottom. Hiermee bleken operaties in wat diepere 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 6