op z'n tijd hebben we „allen" een waarschuwing nodig ON&fVAUtN Ml PREVENTJE PUNT EEN: VEILIGHEID Idee 1106. Ingediend door J. v.d. W Buigen van koelwaterpijpjes voor Doxfordmotoren. De pijpjes worden nu koud gebogen op de buig- machine terwijl tevens minder pijplengte als materiaal- verlies afgeschreven behoeft te worden. De methode waarborgt een betere kwaliteit en werkt kostenbespa rend. Ook deze inzender verdiende hiermede een flinke beloning. Een premie van 355, De ideeën 1080, 1090, 1094, 1095, 1096, 1097, 1099 en 1103 kwamen niet voor een premie in aanmerking. Loopt u met een idee rond? Blijf er niet mee rond lopen, misschien onthoudt U uzelf een fikse premie. Men kan soms het gevoel hebben dat men zijn vak zo goed meester is, zoveel ervaring te hebben verwor ven, dat men wat betreft de veiligheid niets meer heeft te leren. Men is er van overtuigd geraakt dat de manier, waarop men gewoon is zijn werk te doen, de enig juiste, de meest snelle en veilige is. De rapporten over ongevallen met of zonder letsel spreken dikwijls een andere taal. Daaruit blijkt nog al eens dat bepaalde werkzaamheden al lange tijd plaats vinden op een manier waardoor het risico beslist niet aanvaardbaar is. Zolang het de natuurlijke omgeving is, waarin wij verkeren, behoeden de instincten ons, mensen, en dit geldt in nog meerdere mate voor dieren voor de geva ren uit de natuurlijke omgeving. Laten wij hierover prof. dr. U. Undeutsch, directeur van het Psychologisch Instituut van de Universiteit te Keulen laten spreken over het onderwerp: PSYCHOLOGIE VAN DE VOORKOMING VAN ONGEVALLEN. De instincten behoeden ons, mens en dier, voor de gevaren uit de natuurlijke omgeving. Maar die in stincten zijn ingesteld op de natuurlijke wereld rond om ons. Instincten helpen ons niet tegen de gevaren uit de technische wereld. Instincten zijn doof en blind voor gevaren van de technische beschaving. Laten wij een voorbeeld nemen: hier is een lamp, waarin voor mij door de electrische contacten voor de aanslui ting levensgevaar kan schuilen. Geen aangeboren innerlijke stem, en dat is de omschrijving voor in stinct, zegt mij: hierin schuilt dreigend levensgevaar. Ik kan het slechts op twee manieren te weten komen: of ik doe een slechte ervaring op, dat zou een onge val betekenen, of vriendelijke medemensen vertellen het mij. Omdat onze instincten ons dus niet zeggen wat gevaarlijk is in de wereld der techniek en hoe ik mij tegen het gevaar kan beschermen, is de eerste op gave van alle psychologische ongevallenbeschërming derhalve voorlichting en informatie. Maar daarmee is nog niet alles gezegd. Instincten doen bij mens en dier meer. Ze zeggen ons wat gevaarlijk is en zorgen er tevens voor, dat het dier het gevaar mijdt, of zich tegen het gevaar beschermt. Een egel die een hond ziet, loopt direct weg, of wanneer de afstand te klein geworden is, rolt hij zich samen en wel uit innerlijke dwang. Zijn instinct beveelt het. De mens daarentegen kan een gevaar zien en het onderkennen; dan kan het echter nog voorkomen, dat hij zich zó ge draagt, als zou er in het geheel geen gevaar bestaan. We hebben dus een tweede probleem. Hoe brengen we de mens ertoe, dat hij het gevaar mijdt, of zich ertegen beschermt. Hoe kunnen wij hem ervoor win nen, hoe kunnen wij hem beïnvloeden, hoe kunnen wij het hem motiveren. Wij hebben dus twee hoofd opdrachten bij het psychologisch ongevalsbeveiligings- werk: ten eerste de mens mededelen welke gevaren hem bij zijn werk bedreigen en ten tweede de oor zaak aanwijzen, zodat h'ij het gevaar mijdt of zich tegen het bestaande gevaar beschermt. Over deze bei de hoofdpunten wil ik met u spreken. 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 17