Psychologie van de voorkoming van ongevallen PUNT EEN: VEILIGHEID door Prof. Dr. U. Undeutsch - deel 2 PREVENTJE Hoofdpunten uit de eerste aflevering: 1. De mens mededelen welke gevaren hem hij zijn werk bedreigen. 2. De oorzaak aanwijzen, zodat hij het gevaar mijdt of zich tegen het bestaande gevaar beschermt. In Amerika deed men hiervoor het volgende onder zoek. Het doel was: hoe kan men de mensen het best be- invloeden om ze na het eten regelmatig hun tanden te laten poetsen? Hoe kan ik de mensen een betere mondhygiëne bijbrengen? Men nam 800 proefper sonen, die in vier grote groepen werden ingedeeld. Iedere groep telde 200 man. Als men een propaganda methode wil onderzoeken, wil men graag weten: heeft die methode resultaat; is er een verandering in de gedragslijn opgetreden? Wanneer ik een ver andering in de gedragslijn wil vaststellen, moet ik allereerst weten, hoe het daarvoor was en daarna onderzoek ik, hoe het daarna is; dus „Pre- and after studies". De proefpersonen krijgen eerst een vragen lijst. Er wordt gevraagd: Hoe staat het met het tan denpoetsen? Poetst u regelmatig uw tanden, iedere dag, 's morgens of 's avonds, vóór of na de maaltij den, enz.? Dan weten wij, zo liggen de zaken. En dan begint het experiment. De proefpersonen krijgen een uiteenzetting te horen. Groep A krijgt die niet. Dat is de controle-groep. De groepen B, C en D zijn experimentele groepen, die geeft men wel een uiteenzetting. Groep B ontvangt een zuiver za kelijke informatie, die als volgt luidt: na het eten blijven er etensresten tussen de tanden kleven. Wan neer die blijven zitten, gaan ze tot ontbinding over. Deze bederfverwekkers tasten het tandglazuur en het tandvlees aan. Er ontstaat rotting van de tanden (ca ries) en paradenthose. Het is dus belangrijk na de maaltijden regelmatig de tanden te poetsen. Groep C: Hier worden de gevaren sterker bena drukt. Bij groep D wordt in de eerste plaats op de gevaren van een gebrekkige tandverzorging gewezen. Dus: etensresten, bederfverwekkers, paradenthose, rotting aan de tandwortels, etterzakjes, granulomen, deze etterverwekkers kunnen via de bloedbaan naar levensbelangrijke organen getransporteerd worden. De gevolgen zijn: blijvende beschadiging, chronische gewrichtsrheuma, chronische aandoening van de hart spieren. Wanneer zij naar huis gaan, zijn de proef personen het volkomen met het bestaan van deze ge varen eens. Na een jaar krijgen zij dezelfde vragen lijst weer voorgelegd. Men wil immers weten wat er veranderd is. Bij groep A is niets veranderd. U vraagt zich mis schien af; waarom heeft groep A meegedaan. Dat is zeer belangrijk. Het kan namelijk zijn, dat de één of andere tandpastafabriek in het afgelopen jaar een grote propaganda-aktie gevoerd heeft en dat nu alle mensen hun tanden poetsen. Wij moeten dus een kon- trole hebben. Nü weten wij: groep A heeft zich niet veranderd. Wanneer bij groep B, C en D verande ringen opgetreden zijn, dan is het gegarandeerd een gevolg van deze uiteenzetting. De grootste verande ringen ten goede heeft groep B ondergaan. De min ste veranderingen zijn bij groep D opgetreden. Dus de nuchtere, zakelijke, eerlijke voorlichting geeft het beste resultaat. De zogenaamde schokpropaganda, het argument gevaar-ziekte, heeft de geringste uitwer king. Hier zijn dus op zuiver experimentele wijze drie methoden onder gelijke voorwaarden tegenover elkaar gesteld en wij weten nu precies, welke metho de de beste is. Maar het mooiste van dit onderzoek is, dat het voort gezet is. De proefpersonen kregen een tweede uiteen zetting. Groep A kreeg geen lezing, groep B, C en D werd dezelfde voordracht gegeven. Er komt een keu rige heer in een witte stofjas, die zegt: „Volgens de laatste onderzoekingen op tandheelkundiggebied bleek, dat de gezondheid van de tanden geheel met de erfelijkheid in verband staat. Dat betekent dus: wie aanleg heeft voor goede tanden, zal tot op hoge leeftijd een gaaf en parelwit gebit hebben, geheel onverschillig of hij zijn tanden poetst of niet. En degene die slechte tanden heeft, zal op 25-jarige leef tijd een slecht gebit hebben, onverschillig of hij viermaal op een dag zijn tanden poetst of niet". Met deze voorlichting worden de mensen naar huis ge stuurd. Na een jaar worden de vragenlijsten bekeken of er iets veranderd is. 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 17