PLANNING IN DE PLAATWERKERIJ Officiële mededelingen Het Luchthavendirecttegebouw met de verkeerstoren Daar worden Vorstelijke en andere belangrijke perso nen ontvangen. Het is een duidelijke zaak, dat de aan grenzende ruimte ten dienste staat van de vertegen woordigers van de diverse publiciteitsmedia. Ten behoeve van de luchthavenbezoekers komt er een drietal restaurants op de derde verdieping van de Oostzijde. Naast het imponerende luchthavendirectiegebouw staat de verkeerstoren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliW WETTELIJKE AANSPRAKELIJKHEID Onder de aandacht van het personeel wordt gebracht, dat het in verband met de bepalingen omtrent wet telijke aansprakelijkheid van de werkgever niet toe gestaan is zich voor dienstgebruik van eigen motor voertuigen (automobiel, motorfiets, bromfiets, scoo ter, e.d.) te bedienen, tenzij dit uitdrukkelijk met de werknemer is overeengekomen en voor verzekering wordt zorggedragen. Als dienstgebruik worden niet beschouwd de ritten van huis naar het werk en om gekeerd. Directie Directie Dok- en Werf-Maatschappij Bronswerk-Fijenoord N.V. Wiltori-Fijenoord N.V. Illllllllllllillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Medio vorig jaar werd aan een ieder uitgereikt het boekje „De Scheepsbouw van vandaag en morgen", een uittreksel uit het rapport Keyzer. In dit rapport zijn meerdere aanbevelingen gedaan om van de scheepsbouwindustrie weer een gezonde bedrijfstak te maken. Een van de aanbevelingen is om de organisatie op de werven te verbeteren en één van de facetten hiervan is de planning en de werkvoorbereiding. Hoewel reeds jaren geleden in diverse afdelingen van onze Nieuwbouwafdeling een werkvoorberei ding annex planning werd gesticht, is de planning in meer gedetailleerde vorm in vele gevallen nog voor verbetering vatbaar. Het leek een goede zaak om naar aanleiding van het bovenstaande in ons WF-Nieuws melding te ma ken van de verbeterde planning die eind vorig jaar in de plaatwerkerij van de grond kwam. Het eerste schip dat in deze planning werd opgenomen was de enige tijd geleden gereed gekomen ,Mosli". De ervaring die hiermee opgedaan werd in de plaat werkerij geeft hoopvolle verwachtingen voor de toekomst. Over het algemeen is in het verleden gebleken, dat in diverse gelederen van onze werfgemeenschap nogal eens met enig voorbehoud over „planning" werd geoordeeld. Dit vond misschien zijn oorzaak in gemaakte fouten, die echter ook hier nooit hele maal te voorkomen zijn. Men zal echter moeten toegeven, dat ook in het dagelijks leven planning een belangrijke rol speelt. Immers ook moeder de vrouw maakt van te voren plannen hoeveel melk, brood, etc. zij bij haar leve ranciers zal nemen en wanneer. En gaan we met vakantie zonder vooraf de zaak te plannen? We be palen, dikwijls ver vooruit, wanneer we met vakan tie gaan, het vakantiedoel, met welke trein, wat voor bagage u meeneemt en vult u zelf maar in. De privé planning gebeurt meestal in gedachten, in het achterhoofd. Bij ingewikkelder zaken, de vakantie bijv., wordt er echter al gauw een stuk papier bijgehaald. We gaan nu weer terug naar het bedrijf. Ook hier werd door de leiding gepland, waarbij de ervaring een grote rol speelde. Bovendien, en dat was een belangrijke faktor, ging zo'n jaar of 20 of langer geleden de bouw van een schip aanmerkelijk min der snel, zodat men rustiger kon bekijken hoe de produktiestroom moest lopen. Bij eventuele fouten was de zaak daarom eenvoudiger te korrigeren. Deze rustige manier van bouwen ligt echter al ja ren achter ons: de bouwtijden zijn steeds korter geworden en zullen in de toekomst nog wel verder inkrimpen. De hoeveelheid werk per objekt neemt tegenwoor- 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 9