je gegevens bijeen kunnen krijgen, uit het archief en zo". Boven het bureau valt het licht door een raampje naar binnen. Af en toe kijkt de heer De Kruif wat mistroostig naar buiten. „Je ziet soms een schip voorbij varen, dat opweg is naar Schiedam. Je bent dan wel wat jaloers. Je zou het zo graag zelf willen hebben". Tijdens het gesprekje, dat een genoegelijk ver loop heeft, rinkelt de telefoon. De heer Röell aan de lijn. Hij kondigt het 4.000ste schip aan. De „Clelia Campanella" van de Tito Campanella Navigazione S.p.A. uit Genua wil in dok. De heer De Kruif maakt vlug enkele berekeningen i.v.m. de waterstanden. Zondagmiddag 21 mei wordt er ingedokt. Hoe oud is het dok precies? „Dat weet ik niet, althans de juiste datum. In ieder geval: het stamt uit maart 1915, dat staat op enkele foto's ver meld". Hij laat ze zien. Het zijn opnamen van onder andere de tewaterlating in Amsterdam bij de Nederlandsche Scheepsbouw-Maatschappij. Hij bladert weer in zijn oude boeken en bekijkt nog wat foto's. „Dat vind ik nou interessant, zo snuffelen in het archief en bij de fotograaf. Er is een boek, dat is uitgegeven t.g.v. de tewaterla ting, heel interessant". Samen bekijken we foto's van de stapelloop, de versleping van Amsterdam naar Rotterdam en nog meer platen. Hij zegt: „Alles is nog in prima staat. Er zijn de nodige verbouwingen geweest, allicht. Maar de staalsoort, die men vroeger gebruikte, is enorm. Die roest niet gauw. 't Is een heel sterk dok". "Insulinde" Het eerste schip, dat werd ingedokt, was de „Insulinde" van de Rotterdamsche Lloyd. (De dok- meester: „Dat Koninklijke was er toen nog niet bij"). De datum van indokking was 21 september 1915. (Afmetingen: 480' lang, 57' breed, 9.000 brt). De grootste schepen, die voor W.O. II in het dok kwamen, waren de H.A.L.-schepen „Rijndam" en „Noordam' (12.527 brt). 'Het 1.000ste schip was de „Holtby" (11 april 1924). Tien jaar later (23 mei 1934) kwam het 2.000ste schip: de „Astrea". Eerst in 1951 (17 maart) werd het 3.000ste schip ingedokt: de „Annabella". „Dit dok is niet hier blijven liggen", verhaalt hij. „Op 5 maart 1935 vertrok het naar Schiedam, waar het jaren op dezelfde plaats is blijven lig gen. Daar is ook als laatste schip vóór W.O. II de sleephopperzuiger „Geopotes" IV ingedokt, op 26 april 1940". Op 5 november 1962 is het tijdelijk buiten dienst maart 1915 tanktop met zijkanten in aanbouw 10

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 12