I DEKHUIZEN BOOREILAND SYNTHESE RADIOTELESCOOP WESTERBORK (II) Op 30 juni jl. werd op helling 6 een begin gemaakt met de bouw van een drietal dekhuizen voor Rimrock Tidelands Inc., waar van in ons vorige nummer mel ding is gemaakt. De oplevering zal in september a.s. moeten plaatsvinden. (Overgenomen uit .Beeld en Woord' bij Bronswerk-Fijenoord). Sedert de tweede wereldoorlog is men met aldoor groter wordende apparatuur de straling gaan meten die in de vorm van radiogolven van buiten de Aarde tot ons doordringt. Het is geen overdrijving om te zeg gen dat deze metingen een geheel nieuwe wereld geopenbaard hebben. Dit komt door twee eigenschappen waarin de radiogolven verschillen van de lichtgolven die vroeger on ze enige communicatie met de „bui tenwereld" vormden. De eerste is dat radiogolven vrijwel ongehinderd kunnen dringen door de uitgestrek te wolkenvelden die tussen de ster ren ronddrijven en die ons vóór de opkomst der radio-astronomie het uitzicht op de verder weggelegen gedeelten van het Melkwegstelsel radicaal belemmerden. Het Melk wegstelsel is de zwerm van onge veer een billioen sterren die zich om ons heen tot enorme afstanden uitstrekt. De radio-astronomie maakte het voor het eerst mogelijk om deze sterrenzwerm in zijn geheel te ex ploreren. De tweede bijzondere eigenschap van de radiostraling is dat zij in bijzonder sterke mate uit gezonden wordt bij alle explosieve verschijnselen: bij erupties op de Zon, bij explosies van sterren, waar bij een grote fractie van de ster met enorme snelheid uitgestoten wordt (z.g. supernovae), en bij ex plosies van sterren-stelsels, zoals men die in radiobronnen en in de z.g. quasars waarneemt. Bij deze laatste soort explosies moeten mas sa's van de orde van tien tot dui zend millioen zonsmassa's betrok ken zijn. De radio-waarnemingen hebben ons pas goed de belang rijkheid van het explosieve aspect van het heelal doen zien; hoewel zij het ons nog niet hebben doen begrijpen. De omstandigheid dat de onderzoe kingen met radiogolven geheel nieuwe en fundamentele verschijn selen ontsluierden heeft geleid tot een voortdurend groeiende ontwik keling van radiotelescopen. De thans in de gemeente Westerbork in aanbouw zijnde telescoop is een van de grootste projecten op dit gebied. Waarom moet een radiotelescoop zo groot zijn? Om de constructie van dit instru ment te begrijpen moeten we even ingaan op enkele specifieke moei lijkheden bij het radio-astronomisch onderzoek. Een van de belangrijk ste is de geringe gezichtscherpte. Terwijl bij optische golflengten met een goede telescoop onder gunstige omstandigheden details van enkele tienden van boogsecunden gezien kunnen worden, geeft een normale radiotelescoop, zoals bijvoorbeeld die in Dwingeloo, slechts heel vage beelden, waarin details kleiner dan een halve graad (dat is de grootte van de Maan aan de hemel) niet meer onderscheiden kunnen wor den. Ir, het vorige artikel over deze opdracht van Bronswerk-Fijenoord Schiedam gingen wij in op de hoedanigheden van deze radio telescopen. Wij prijzen ons gelukkig dat wij de toestemming verkregen van professor J. H. Oort van de Universiteit te Leiden om zijn artikel over dit onderwerp in Beeld en Woord te mogen plaatsen omdat in dit artikel ingegaan wordt op de mogelijkheden van deze telescopen en wat men er mee hoopt te bereiken. In dit artikel zullen gedeelten staan die wij reeds publiceerden in de eerste aflevering. Met het oog echter op de duidelijkheid hebben wij gemeend het artikel van professor Oort toch in zijn geheel te moeten plaatsen. 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 9