"WESTERKERK" hield zich uitstekend in zwaar weer Als een vingerhoedje werd de „Westerkerk" op 18 oktober op de woeste golven van de Noordzee heen en weer geslingerd. Lopen op dek bij wind kracht 8 a 9 had iets weg van ballroom dancing al was het 13.000 t dw schip deze eerste dag van de proeftocht toch ook geen speelbal van de na tuur. Kapitein A. J. van Dop had met zijn beman ning de „Westerkerk" volkomen onder controle. Alvorens zee kon worden gekozen, had men 's morgens nog snel enige schoonheidsfoutjes moeten wegwerken. Dat lukte allemaal goed, zo dat uiteindelijk het signaal „sloepenrol" kon wor den gegeven. Een rasechte zeeman vertelde me, dat een zwemvest met een platte knoop vast moest. Ik ervoer, dat wat ik altijd voor een platte knoop heb aangezien, in wezen een „oud wijf" is. „Een oud wijf zit ook wel stevig, maar ze is moeilijker los te maken", legde de man me be reidwillig uit. Op de brug overzag kapitein Van Dop het inge wikkelde instrumentarium en gaf de nodige aan wijzingen aan zijn staf. Via een walkie-talkie gaf één der stuurlieden op dracht aan de „Roentgen": „Meer slack!" Andere commando's klonken en omstreeks 11.45 gingen de trossen los. Op de voor- en achterdekken voer den de mannen de opdrachten feilloos uit. Ook aan boord van de WF-slepers werd druk gewerkt. De kapitein riep: „Alles los, schroeven vrij!". Eén der stuurlieden: „Voorspring los." En iets opgewonden'. „Nou is er niemand bij de voor spring, da's ook wat!" Tenslotte bleek er wel iemand bij de voorspring en derhalve schoof het schip langzaam van de kant. Onder de passagiers werd het onvermijdelijke thema „zeeziekte" aangeroerd. Iemand vertelde zijn optimistische zienswijze op dit minder ple zierige verschijnsel: „Je kan beter een borrel ne men, dan een tabletje, daar heb ik de beste er varing mee". In ieder geval: de „Westerkerk" was op weg met ongeveer 160 man aan boord om, zoals de loods zei: „Te compenseren en te calibreren". Hij bleef aan boord en gaf op gezette tijden aan wijzingen aan de roerganger. De loodsdienst bij Hoek van Holland was gestaakt: het was zwaar weer. 2

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 4