Noordzee Omstreeks 1.30 uur kwamen de levensgrote Noordzee-golven het prachtig nieuwe schip „har telijk" begroeten. Met donderend geweld spatten zij stuk op de scherpe steven. Rechts van ons (of beter: aan stuurboord) klom een ronde regen boog de lucht in, heel even - om spoedig weer door de grauwe jagende wolken te worden weg- gezeemd. Een waterig zonnetje keek af en toe door een open plekje. Verder was het een grauwe nattigheid, doch boeiend en van een grillige schoonheid. De vlaggen in de mast schenen het onder al dit geweld te begeven. Onder deze omstandigheden pikte je echte zee lieden er onmiddellijk uit. Hun gang over het dek was soepel en verend. De meer fervente land rotten scharrelden houterig met krampachtige beenspieren rond. „Die spieren moet je juist ont spannen", adviseerde dokter Rexwinke.l. Vooral het „nemen" van een trap bleek een enorme opgave. Je hebt dan bepaald een ander gevoel dan tijdens een wandeling in het park op een zomerse zondagmorgen. Nu was het frisjes. Of eerlijker: koud! Ik zocht een prettiger oplossing: een makkelijke stoel en een krant, zeer comfortabel. Maar als je zo knusjes zit, worden je oogleden zo geweldig zwaar en zo is het gekomen, dat ik van het cali- breren en compenseren eigenlijk bitter weinig kan vertellen. En ook niet van de mensen, die over de reling hebben gehangen, naar men mij vertelde. In Europoort werden later de ankerproeven ge houden. Je kijkt ingespannen hoe via het inge nieuze systeem de ankers omhoog komen aan hun dikke kettingen. Iemand meende: „En dan te bedenken, dat die kettingen zo maar af kunnen knappen, alsof het niets is". Vervolgens voer de „Slipway" onder de omlaag gelaten statietrap. De mensen, die de proeftocht, één dag meemaakten, gingen van boord. Weer hing er een regenboog, net als toen we het zee gat uitvoeren. Een geluksteken voor het verdere bestaan van de „Westerkerk"? Ook waren er weer die zware wolken en het zwakke zonnetje, dat het schip belichtte. Wij voeren weg uitgewuifd door de overige passa giers en de „Westerkerk" bleef achter: als van zilver Ook de volgende dag verliepen de beproevingen naar wens en te middernacht liep de „Wester kerk" de Nieuwe Waterweg weer binnen. De overdracht heeft op 26 oktober jl. aan de Park kade te Rotterdam plaatsgevonden. Een fijn schip. MvV De hoofdafmetingen van het m.s. „Westerkerk" zijn: lengte over alles 546' - 3.Va" 166,50 m lengte tussen de loodlijnen 505'- 3.Ls" 154 m breedte 74' - 2" 22,60 m holte 41'- 12,50 m diepgang ca. 31'-8" 9,65 m draagvermogen ca. 13.000 ton a 1000 kg Het schip is gebouwd volgens de hoogste eisen van Lloyd's Register of Shipping alsmede volgens de voorschriften van Scheepvaart Inspectie en Ha venarbeidsinspectie. De snelheid van het geladen schip bedraagt ca. 21 knopen. Het schip is voorzien van 6 laadruimen, waarvan er zich 5 vóór en 1 achter de machinekamer be vinden. Ter plaatse van ruim 3, 4 en 5 is het schip gecon strueerd als z.g. „open schip", dat wil zeggen met 3 laadhoofden naast elkaar over de scheeps- breedte, ook in de tussendekken. Verder heeft het schip dieptanks voor het ver voer van vloeibare lading en zijn in het achter schip 4 chemicaliën tanks opgesteld. In de tussendekken van ruim 6 zijn 4 koel/vries- ruimten aangebracht. Alle laadruimen kunnen mechanisch worden geventileerd en zijn door een C02 brandblusinstallatie met automatische rook- alarminrichting beveiligd. Het laadgerei bestaat uit: 8 electrische dekkranen t.w. 6 van 10 ton en 2 van 3 ton. 4 laadbomen van 3-6 ton. 1 laad boom van 120 ton. De laadhoofden hebben w.d. stalen luiken, vol gens het McGregor-patent en kunnen hydraulisch worden geopend en gesloten. In de tussendekken zijn deze „flush" uitgevoerd. De ankerlier, de verhaallieren en de laadlieren worden electrisch gedreven. Het stuurgerei bestaat uit een electrisch-hydrau- lische stuurmachine. Het schip is uitgerust met radio, radar, Decca Navigator, richtingzoeker, gyrokompas met auto matische piloot, echolood, hydrostatisch log en een Suez-kanaalzoeklicht. De voortstuwing van de „Westerkerk" geschiedt door een direkt omkeerbare enkelwerkende 2-takt Stork-motor type SW6 X 90/170, met een vermo gen van 17.000 as pk bij 115 omw/min., bedien- baar vanaf de brug. De motor is voorzien van drukvulling door middel van 2 door de uitlaatgassen gedreven turbo blo wers en ingericht voor het gebruik van zware brandstofolie. De benodigde elektrische stroom wordt geleverd door 3 Stork-Ricardo dieselmotoren, elk direkt gekoppeld aan een HEEMAF draaistroom com- poundgenerator van 265 kW, 450 Volt, 60 Hz en 1 Kromhout havenaggregaat van 225 kW. Voorts zijn de gebruikelijke hulpwerktuigen ge plaatst. 3

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 5