Ook Kerstmis voor buitenlanders Door deze verschillende taken zijn bepaalde ver houdingen ontstaan tussen die beide groepen van mensen. Uit die verhoudingen zijn de ver schillen in arbeidsvoorwaarden voortgekomen. Met harmonisatie willen we nu aanduiden het streven om verschillen in arbeidsvoorwaarden, die uitsluitend op de indeling in deze twee groepen zijn gebaseerd, te doen verdwijnen. Er blijven echter verschillen in functies bestaan. Elke onderneming kent nu eenmaal een per- soneelsopbouw met hogere functies en lagere functies. Het gaat er bij de harmonisatie niet om, alle verschillen op te heffen, maar het is de be doeling dat de arbeidsvoorwaarden voor het ge hele personeel gebaseerd zullen zijn op dezelfde grondprincipes. De diepere gedachte, die aan de harmonisatie ten grondslag ligt, is dat we een situatie willen bereiken, waarin de werknemer zich niet uitslui tend ziet als uitvoerder van deeltaken, maar als medewerker in het geheel met een eigen inbreng aan initiatief, creativiteit en verantwoordelijkheid op zijn niveau. En nu de uitvoering van het begrip harmonisatie: Hiervoor zijn nodig praktische maatregelen op het gebied van de beloning, de arbeidsvoorwaar den en de interne spelregels. We moeten ons daarbij wel realiseren dat al deze maatregelen ingrijpen in de gevestigde orde van het bedrijf. De organisatie zal waar nodig moeten worden aangepast teneinde een goede gang van zaken te verzekeren. Daarom zal de harmonisatie ook niet van vandaag op morgen kunnen worden verwezenlijkt. Harmonisatie zal in het totaal gezien resulteren in een kostenstijging, welke door stijging van de productiviteit c.q. kostenbesparende maatregelen moet worden opgevangen. Ook hieraan kan iedere medewerker met inbreng van zijn eigen verant woordelijkheid op zijn plaats in het bedrijf zijn bijdrage leveren. Het is van groot belang geacht, dat zowel bij de leiding van het bedrijf als in de ondernemingsraad een gelijk inzicht en een gelijke overtuiging be staat, hoe we de harmonisatie willen zien en wat we er mee willen bereiken. Alleen dan kan de harmonisatie een verbetering van de onderlinge verhoudingen tot stand brengen. In de laatste vergadering van onze ondernemings raad is deze gelijkheid van inzicht en overtuiging duidelijk komen vast te staan. Het fundament voor de harmonisatie is dus ge legd. We menen dat we daaraan in het komende jaar gezamenlijk kunnen voortbouwen. Kerstmis in Holland De lichtjes branden weer. De sfeer in de straten is tastbaar. Versierde bomen in de étalages no den de klant tot kopen. De Kerstman en Sint Ni- colaas vechten hun duel op het scherp van de concurrentie-snede. De leus is: De Sint is weg, leve de Kerstman! In het Portugese Evora zit de kleine Joao Caeiro bij de schoorsteen. Met kloppend hart wacht hij op een cadeautje van Pai Natal (Kerstman). Daar om staat ook zijn schoentje bij de schoorsteen. Niet voor Sint Nicolaas. Die Spaanse bisschop kent hij niet. Joao is niet alleen. Naast hem zit ten even gespannen José en Paulo, zijn broertjes. De drie geïnterviewde buitenlandse werknemers Verder zijn er zijn moeder, familie en bekenden. De dag vóór Kerstmis is een feestdag, ledereen komt bij elkaar. Er wordt niet gewerkt. Joao is gelukkig. Toch denkt hij af en toe wel aan zijn vader in het verre Holland. Valentim Augusto Caeiro (37) viert het Kerstfeest met zijn vrienden in een Rotterdamse pensionkamer. Hij is al twee jaar in Holland en hij werkt als bank werker bij Wilton-Fijenoord. De welbespraakte Portugees zegt: „Ik heb het hier best naar mijn zin, maar toch zou ik deze dagen liever in mijn vaderland doorbrengen". Zo denkt hij er niet alleen over. „Valentim heeft gelijk", meent de Spanjaard Rafael Olvera San chez (34), „ik zou nu ook het liefst in Spanje 7

Wilton Fijenoord Nieuws | 1967 | | pagina 9