VERENIGING bruikt, dit is een kilometers lan ge lijn waaraan allemaal dwars- lijnen, voorzien van aas, zaten. Drijvers hielden de beuglijn op. Het geheel werd „uitgezeild" d.w.z. de lijn ging overboord, het eind verankerd en het schip voer, scherp aan de wind zei lend en de lijn steeds uitvierend, zijn beug uit. Aan het eind ge komen werd na enige uren rust het schip gekeerd en ging men langzaam vrijwel voor de wind varend de beuglijn hand over hand ophalen om de gevangen vis binnenboord te krijgen. De laatste „haal" gevangen vis werd levend aangevoerd. Daar toe had de hoeker een "bun", dat is een open gedeelte in het schip waar zeewater in staat. Hierin kon de gevangen vis enige dagen levend bewaard worden. Een hoeker moest dus vooral op de visgronden goed kunnen zeilen. Het uitsluitend vierkante tuig van de driemast haringbuis was daar minder geschikt voor. Daarom hadden de hoekers meestal één grote mast met één of twee vierkante zeilen en naar voren toe een langscheeps zeil aan het voorstag en een kluiver op een boegspriet (kluiverboom). Een kleine achtermast (druil- mast) was ook aanwezig met soms een vierkant soms een driekantig zeil. Later zijn ook de haringbuizen met dit zelfde tuig gaan varen. Men sprak dan van een haring buis met hoekertuig. Typerend voor de 17e eeuwse buis is de „vertuining" (oplo pende verschansing) op het ach terschip die eindigde tegen het „hekkebord" of „hakkebord". Onder dit bord komt de helm stok binnenboord. De vertuining geeft de roergan ger enige beschutting tegen de wind. De hoeker kon deze versiering en bescherming niet hebben om- Gemengd koor „Wilton-Fijenoord" Hoewel onze verwachtingen na de fusie van het Dames- en Mannenkoor tot een Gemengd Koor hoog waren gespannen, zijn deze ver overtroffen. Wij prijzen ons dan ook geluk kig deze stap te hebben onder nomen. Het enthousiasme van dirigent, bestuur en leden kent geen gren zen, waardoor een sfeer is ont staan, welke voor onmogelijk werd gehouden. ledereen beijvert zich één of meer nieuwe leden te winnen en elke week opnieuw smaken wij het genoegen nieuwelingen als lid te mogen inschrijven. Zonder schroom durven wij te zeggen, dat nu elke repetitie een ontspanning is geworden in de ware zin des woords. Graag nodigen wij iedereen uit om eens een keer te komen luisteren. Als u meent niet te kunnen zingen, is deze mening volkomen ongegrond. Er is geen mens of hij zingt of heeft ge zongen en heeft daarbij ervaren dat dit opgewekt en blij maakt. Overwin uw schroom en zet uw schreden eens naar ons repe titielokaal om te komen luiste ren. Als u eenmaal bent ge weest, durven wij te beweren, dat u zeker terugkomt. Mogen wij op u rekenen? Wij repeteren elke donderdag avond van 8 tot 10 uur n.m. in dat dit het uitzetten van de beug in de weg zou zitten. Daarom gaat hier de verschan sing in een regelmatige zeeglijn rondom het schip. J. P. het Gebouw van Chr. Soc. Be langen, Lange Haven 73, Schie dam. Hopende spoedig met velen kennis te mogen maken, tekent, voor het Bestuur, F. W. Friedel. Autosportvereniging Bronswerk-Fijenoord Onder de naam Autosportvereni ging Bronswerk-Fijenoord zal op 11 maart a.s. een nieuwe vereni ging binnen Bronswerk-Fijenoord ten doop worden gehouden. Een lange periode van voorbereiden wordt daarmee afgesloten en een nieuwe breekt aan. Vanaf dat tijdstip kunnen de mensen, die deel uitmaken van het Wilton-Fijenoord-Bronswerk con cern en die de autosport een warm hart toedragen, hun hobby in een eigen vereniging uitoefe nen. De initiatiefnemers hebben gro te plannen, die zijn voortgeko men uit een groot enthousiasme voor de autosport. Deze plan nen, die op 11 maart op tafel worden gelegd, zijn erop gericht velen van u een aangename vrijetijdsbesteding te verschaffen. Alle personeelsleden zijn wel kom, of zij nu in Sneek, Schie dam, Sittard of in Amersfoort wonen. Want ook voor degenen voor wie Amersfoort te ver is bestaat de mogelijkheid lid te worden en deel te nemen aan de klassering, echter zonder 20

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 22