De omwikkeling van computers i S.t. „Calliopi Carras" Het externe geheugen van de computer .■2 De op het ogenblik in gebruik zijnde computer heeft een zeer klein werkgeheugen en is niet voorzien van een extern geheu gen. De I.B.M. 360/40 welke in bestelling is heeft een werkge heugen van 65.536 posities met een extern geheugen bestaande uit magnetische banden en -schijven. De magnetische banden, ook wel „tapes" genoemd, zijn van een plastic-achtige stof, waar van de bovenlaag magnetiseer- baar is gemaakt. Vanuit de cen trale verwerkingseenheid kun nen er gegevens op worden vast gelegd met een schrijfdichtheid van 800 posities per inch. Dit kunnen 800 letters of 1600 cijfers zijn. De lengte van de banden varieert tot ongeveer 700 meter. De praktische hoeveelheid ge gevens, welke kunnen worden geschreven, gaat over de 10 mil joen posities heen. De informa ties worden eerst in een bepaal de volgorde gesorteerd alvorens ze op de tape worden opgesla gen. De magnetische schijven, met een diameter van 12 inch tot een pakket van zes stuks op een ver- tikale as bevestigd met onder linge afstanden van een V2 inch, zijn van dun metaal bedekt aan beide zijden met een aange brachte magnetiseerbare laag. Iedere zijde is voorzien van 200 sporen. Op ieder spoor zijn 3625 posities beschikbaar, zodat één schijfoppervlak 725.000 posities kan bevatten. De buitenkant van de bovenste en van de onderste schijf zijn niet bruikbaar omdat ze dienen als beveilingsplaten, waardoor in totaal 10 oppervlak ken overblijven, welke in totaal 7.250.000 posities inhoud heb ben. Het geheel draait rond met een snelheid van 2400 toeren per minuut. Schrijven en lezen van informatie geschiedt met een zelfstandig naast het schijven- pakket werkend mechanisme be staande uit een vertikale as met 5 horizontale aftastingsarmen tussen de schijven. Iedere arm heeft een schrijf-leeskopje naar boven en naar beneden. Het me chanisme beweegt horizontaal zodat hetzelfde spoor op ieder van de 10 schijfoppervlakken ge lijktijdig binnen bereik ligt. De tien gelijke sporen vormen verti kaal gezien een cylinder, leder schijvenpakket beschikt aldus CALLlOPi De s.t. „Calliopi Carras", toebehorend aan de Alma Shipping Corp. te Monrovia, deel uitmakend van de groep Carras Ltd. Het schip is in 1966 gebouwd bij Mitsubishi in Japan en meet 44.708 B.R.T. 4

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 8