Wordt de baas overbodig? AAN HET M.S. „ROMANDIE", dat op 17 november jl. bij WF aan de werf kwam, is een bij zonder omslachtig karwei aan de schroefas geklaard. Daar naast zijn uiteraard nog andere werkzaamheden verricht. Uit eerder door de rederij toege zonden gegevens, bleek al iets van de moeilijkheden. Maar hóe gecompliceerd het werk zou worden, bleek eerst bij de uit voering ervan. Op ongeveer 1 meter boven de asleiding was namelijk een dek aangebracht, waarop een zware dynamo stond, die door een meer-rijïge ketting vanaf de tus- senas werd aangedreven. Door deze wijze van constructie was een zeer kleine ruimte overge bleven, waarin door het WF- personeel moest worden ge werkt- Bovendien werd op deze geringe ruimte nog beslag ge legd door het enorme ketting- wiel, dat op de as was gemon teerd. Nadat de koppelingbouten en de beide lagers van de tussenas waren losgenomen en de tand wielkast, ketting, pijpleidingen (in grote getale aanwezig) en platforms waren verwijderd, kon men de tussenas opzij trekken. Doch daarvoor diende eerst een flink gat aan stuurboordzijde in de huid gemaakt te worden. De as kon onmogelijk omhoog of omlaag verplaatst worden als gevolg van de grote omvang van het kettingwiel en de kleine hijs hoogte. Was dit wel mogelijk ge weest, dan zouden de werkzaam heden in een aanzienlijk kortere tijd zijn verricht. Toen de surveyor de as had goedgekeurd en deze naar bin nen was getrokken en alles weer op zijn plaats was gemonteerd, was de Afdeling Reparatie weer een ervaring rijker geworden. Als u dit zo even onder ogen krijgt, dan kan het haast niet anders of verschillende gedach ten flitsen door uw hoofd. Eén of twee seconden, maar toch voldoende tijd om zich te realiseren in deze snel veran derende tijd: „Ja, misschien wel"; „kom nou" of „Nooit van zijn leven"! Maar als u er nu wat langer over zou prakkizeren en u zou daarbij bedenken dat vooral sinds de laatste wereldoorlog hoe langer hoe meer taken van de direct met de productie be laste medewerkers als fabrieks directeur, bedrijfsleider, baas, uitvoerende, worden overgeno men door specialisten, dan is het antwoord niet zo gemakke lijk meer te geven. Ook de functie van baas ontkomt niet aan een bepaalde „uitholling". Vooral bij grote en middelgrote bedrijven worden de taken van die specialisten verricht door stafafdelingen. Wij denken hierbij b.v. aan een afdeling Personeelszaken; over zaken als werving, selectie, aan neming en ontslag hoeft de baas zich nagenoeg geen zor gen meer te maken. De afdeling Kwaliteitscontrole ziet er op toe, dat het product aan de gestelde normen voldoet. De afdeling Onderhoud bevrijdt de baas van zijn zorgen voor het goed functioneren van zijn machinepark. En zo zijn er nog meer voor beelden te noemen. U zult zich nu wel afgevraagd hebben, waar leidt deze tekst naar toe? Welnu, geachte lezer, de opmerking „WORDT DE BAAS OVERBODIG" is de titel van de jaarlijkse prijsvraag van het maandblad „Baas boven Baas", welbekend bij het bazen- corps van Wilton-Fijenoord. Die prijsvraag is in feite een op stelwedstrijd waaraan enkele honderden bazen in Nederland jaarlijks deelnemen. Het schrijven van een opstel over een opgegeven onderwerp is geen sinecure en het is be kend dat velen zich lange tijd beraden over de inhoud van hun te schrijven stuk en dat verscheidenen zich metterdaad aan het schrijven zetten. Maar het aantal dat werkelijk het op stel instuurt is niet zo groot. De bazen van Wilton-Fijenoord zijn ook van de partij. Verleden jaar waren er 12 deelnemers, enke le jaren geleden zelfs 27 W.F.- deelnemers. Bij het doorlezen van de gege ven onderwerpen, moeten we vaststellen dat er r-o-t-onder- werpen bij waren, maar als er een baas is die ooit wel eens verzucht heeft: „Ik doe mee, als het onderwerp mij ligt!" - dan kan hij er nu tegenaan! Denkt u er eens over na, het is interessanter dan u denkt. En wat u bij dat denken niet allemaal tegenkomt. Schrijf de ze gedachten dan op een stuk je papier, veeg ze over een maand bij elkaar en schrijf ze dan eens over. Probeert u er volgorde, een lijn in te brengen en overweeg dan om uw bijdra ge in te sturen. Van juffrouw Dodemont krijgt u, als baas, nog een aanmoedi- gingsbrief met allerlei details en raadgevingen en vermelding van de prijzen- Voor de goede orde en om in deze maand van overpeinzin gen een extra bijdrage te leve ren is hier het onderwerp. Geef uw gedachten over de taak en de plaats van baas in de naaste toekomst. Betrek in uw beschouwing de samen werking met de specialisten, als een zeer belangrijk punt. Veel succes. Valk. (Gegevens ontleend aan „Baas boven Baas"). 15

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 17