De tekenkamer afdeling „schaal 1:10" In het W.F.-Nieuws van februari 1968 werd de his torie geschetst van de ontwikkeling bij Wilton- Fijenoord in het brandsnijden met vaste machi nes. Dit artikel werd besloten met het aankondi gen van het aanschaffen van een 1 10 brandsnij- machine van het type „Telerex". Op de werking en het plaatsen van deze „Tele rex" werd uitvoerig teruggekomen in het augus- tus-nummer. Gedurende de maand november werd de machine productief in gebruik genomen nadat de goede en nauwkeurige werking grondig werd beproefd. In dit artikel willen we proberen u een indruk te geven van de keuken waarin het „Telerex-voed- sel", de schaal 1 10 tekening, wordt bereid. Deze tekening wordt door de aftastinrichting van de „Telerex" „gelezen", waardoor de branders nauwkeurig hun maatwerk in de staalplaten kun nen verrichten. Wat wordt nu wel en wat wordt niet met behulp van de „Telerex" gebrand. Om hiervan een indruk te krijgen moeten we u vertellen wat er in de keuken zo al gebeurt. Op de onder eenzelfde dak gelegen constructiete kenkamer komen de werktekeningen nu, met het oog op de nieuwe werkwijze, sectie voor sectie, van de plank. Voordat ze werkplaats-rijp zijn, voltrekt zich op de afdeling 1 10 het volgende: 1. Elk onderdeel krijgt een volgnummer. 2. Er wordt gekeken welk materiaal in een vroe ger stadium voor deze sektie werd uitgetrok ken en in de bestel-specificatie werd opgeno- Tekenkamer afdeling 1 10 men. Dit materiaal, platen en profielen, wordt afgeboekt. 3. Het afgeboekte materiaal wordt vermeld op de materiaalstaat, die later met de tekening wordt medegegeven. 4. Er worden voorlopige indelingsschetsen ge maakt van de uitgetrokken platen, waarbij de onderdelen zo worden gerangschikt, dat het oppervlak van de bestelde plaat zo voordelig mogelijk wordt gebruikt. De juiste vorm van de onderdelen ontleent men aan de tekening en het spantenraam, dat ook op schaal 1 10 op de afdeling aanwezig is. Hoe, zien we later nog. 5. Op een bewerkingsstaat, die de tekening tot in de werkplaats zal vergezellen, en waarop uiteindelijk alle bewerkingen zullen worden aangegeven, wordt op de 1 10 afdeling reeds vermeld of een constructiedeel zal worden verkregen door: schaven of rolschaven; branden op magnaat, suprarex, telerex enz. voor zover het gaat om de eerste vormgeving van dat deel. 6. Afhankelijk van het vermelde op de bewer kingsstaat worden nu vervaardigd: a. maatschetsen voor het op maat branden of schaven van platen en profielen alsmede voor het aftekenen daarvan. b. de brandtekening schaal 1 10 voor de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1968 | | pagina 9