december of, indien de belastingplicht van de ouder of verzorger in de loop van het kalender jaar eindigt, de toestand per het einde van de be lastingplicht. Voor de vermogensbelasting wordt de kinderaf trek naar dezelfde omstandigheden vastgelegd. Bij de loonbelasting is voor de toepassing van de kinderaftrek beslissend de toestand op de eerste dag van het kalenderkwartaal waarin de loonbe lasting moet worden ingehouden. Bij sommige onderwijsinstellingen is het gebruik, dat de opleiding eindigt in december enkele da gen vóór de kerstvakantie. In zo'n geval wordt de vakantieperiode geacht tot de studietijd te beho ren en per 31 december is er sprake van een studerend kind. Voor een zoon, die bij het einde van het kalen derjaar zijn militaire dienstplicht vervult, bestaat geen aanspraak op kinderaftrek; hier kan de bui tengewone last uitkomst bieden. Er kan verschil bestaan tussen het aantal kinde ren voor wie aftrek werd verleend voor de loon belasting en voor de inkomstenbelasting, zowel ten voordele als ten nadele van de belasting plichtige. Een eventueel fiscaal nadeel kan wor den voorkomen door gebruik te maken van de regeling van de aanslag op verzoek en wel indien de verrekenbare voorheffing de verschuldigde in komstenbelasting met meer dan 5% zowel als ten minste 25,- te boven gaat. Wij hopen in deze fiscale bijdrage enige tips van de kinderaftreksluier te hebben opgelicht voor diegenen, die op gezette tijden bij de invulling van formulieren en aangiftebiljetten met kinder- aftrekproblemen worden geconfronteerd. Toelichting: In het hiernaast afgedrukte schema staat duidelijk voor welke kinderen recht op enkelvoudige, twee voudige of drievoudige kinderaftrek bestaat. Hier bij dient te worden opgemerkt dat wordt verstaan onder: in belangrijke mate onderhouden: een bij drage van ten minste 16,— per week; grotendeels onderhouden: een bijdrage van meer dan de helft van de totale kosten van levenson derhoud; geheel of nagenoeg geheel onderhouden: een bij drage van ten minste 90 percent. KINDEREN recht KINDERAFTREK op Bijzonderheden 1 Beneden de 16 jaar 1X die bij u thuis verblijven Geen onderhoudseis. 2 Beneden de 16 jaar die verblijven bij uw (gewezen) echtgeno(o)t(e). 1 X U moet deze kinderen dan groten deels onderhouden. 3 Beneden de 16 jaar die verblijven in het gezin van een ander, en deze kinderen geen eigen, aangehuwde of pleegkinderen zijn van die ander. 1 x U moet deze kinderen dan in belangrijke mate onderhouden. 4 Beneden de 16 jaar 1X Het onderhoud dient die in een inrichting in belangrijke mate verblijven. voor uw rekening te komen. 5 Beneden de 16 jaar 2X U dient dan groten die wegens studie of deels bij te dragen invaliditeit niet bij u 1 X in het onderhoud. thuis verblijven. Zie punt 4. 6 Van 16 tot en met 1 X Indien het onderhoud 26 jaar, studerend, in belangrijke mate thuis verblijvende. voor uw rekening komt. 2X Indien het onderhoud grotendeels voor uw rekening komt. 7 Van 16 tot en met 3X Indien het onderhoud 26 jaar, studerend en geheel of nagenoeg niet thuis verblijvende. geheel voor uw rekening komt. 2X Zie punt 6. 1 X Zie punt 6. 8 Van 16 tot en met 26 jaar, invalide, al of niet thuis verblijvende. 1 X Indien u in belang rijke mate bijdraagt in het onderhoud. 2X Indien u het kind grotendeels onder houdt. 9 Ten hoogste één kind van 16 tot en met 26 jaar, dat minstens een halve dagtaak heeft met de verzorging van uw huishouden. 1 x Geen onderhoudseis. 2X Indien het onderhoud grotendeels voor uw rekening komt. 10 Ten hoogste één kind van 16 tot en met 26 jaar, dat minstens een halve dagtaak heeft in het mede verzorgen van uw huishouden, mits nog ten minste drie andere kinderen beneden de 27 jaar tot uw huishouden behoren. Zie punt 9. 9

Wilton Fijenoord Nieuws | 1969 | | pagina 11